logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Murtaja LateeF/ PAP/EPA

Pielgrzymka do Iraku

Piątek, 5 marca 2021 (08:38)

Aktualizacja: Piątek, 5 marca 2021 (09:21)

Ojciec Święty Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Iraku. Samolot włoskich linii lotniczych Alitalia z Papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Bagdadu stolicy Iraku.

Ojciec Święty jest pierwszym Papieżem odwiedzającym Irak i będzie to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od ogłoszenia wybuchu pandemii koronawirusa. Irak jest też 10. krajem muzułmańskim, który odwiedzi Franciszek od początku swojego pontyfikatu w 2013 r. Liczbę chrześcijan różnych denominacji szacuje się na ok. 300 tys.

Papież Franciszek, w masce na twarzy, przybył na lotnisko Fiumicino o 7.14, a następnie wszedł na pokład samolotu o 7.17, niosąc swoją czarną skórzaną torbę. Przed wejściem na pokład samolotu Papież krótko przywitał się z kilkoma osobami, m.in. biskupem Gino Reali, ordynariuszem diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położony jest port lotniczy.

Samolot w ciągu trwającego 4 godz. 10 minut lotu przebędzie dystans 2947 km i przeleci nad Włochami, Grecją, Cyprem, Izraelem, Jordanią. Na lotnisku w Bagdadzie jest oczekiwany o godz. 14.00 (12. czasu polskiego).

Franciszka powita premier Iraku, Mustafa al-Kazimi. Oficjalna uroczystość powitalna ma mieć miejsce w pałacu prezydenckim. Tam też Ojciec Święty złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Barhamowi Ahmad Salihowi oraz spotka się z ok. 150 przedstawicielami irackiego społeczeństwa, a także z korpusem dyplomatycznym.

Pierwszego dnia papieskiej wizyty w Iraku przewidziano też spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze Matki Bożej Zbawienia obrządku syrokatolickiego w Bagdadzie. W 2010 r. świątynia ta była celem krwawego zamachu terrorystycznego dokonanego przez Państwo Islamskie. W jego wyniku zginęło  łącznie 58 osób, a około 80 zostało rannych.

Drugiego dnia wizyty Papież uda się samolotem do An-Nadżaf, miasta położonego 140 km na południe od Bagdadu, gdzie spotka się z wielkim ajatollahem Alim as-Sistanim, duchowym zwierzchnikiem szyickich muzułmanów w Iraku, a następnie poleci do An-Nasirijja, by wziąć udział w spotkaniu międzyreligijnym na ruinach Ur Chaldejskiego – miasta, skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się judaizm, chrześcijaństwo i islam. Po powrocie do Bagdadu Franciszek odprawi Mszę w chaldejskiej katedrze pw. św. Józefa.

Przedostatni dzień podróży Franciszek poświęci na wizytę w irackim Kurdystanie. Na lotnisku w Irbilu spotka się z religijnymi i politycznymi władzami tego autonomicznego regionu. W Mosulu będzie się modlił za ofiary wojny, a w chrześcijańskim mieście Karakosz odwiedzi kościół Niepokalanego Poczęcia, gdzie wygłosi przemówienie i odmówi modlitwę Anioł Pański. Niedzielną Mszę św. z udziałem ok. 10 tys. osób Papież odprawi na stadionie w Irbilu.

Na poniedziałek 8 marca w programie papieskiej podróży przewidziano jedynie uroczystość pożegnalną na lotnisku w Bagdadzie.

W Iraku Franciszek chce przede wszystkim umocnić ciężko doświadczonych przez historię chrześcijan tego kraju i Bliskiego Wschodu. Z pewnością będzie się domagał ich równouprawnienia, aby byli postrzegani nie jako mniejszość, lecz jako pełnoprawni obywatele. 

Ojciec Święty Franciszek stanie w Iraku przed wieloma wyzwaniami, i to nie tylko ze względu na napiętą sytuację religijną i polityczną w państwie pogrążonym od lat w kryzysie. Kwestie bezpieczeństwa i pandemia koronawirusa sprawiają, że wizyta będzie ryzykowna i trudna.

Papież przybędzie tam na zaproszenie rządu irackiego i Kościoła chaldejskiego, na którego czele stoi patriarcha kard. Louis Raphael I Sako. Według różnych szacunków ten wschodni Kościół katolicki liczy ok. 500 tys. wiernych, z których wielu mieszka jednak za granicą. W Iraku są również katolicy obrządków syryjskiego, ormiańskiego i łacińskiego oraz wierni starożytnych Kościołów wschodnich (tzw. niechalcedońskich).

AB, KAI

NaszDziennik.pl