logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Fabio Frustaci/ PAP/EPA

Ojciec Święty do Polaków

Środa, 27 kwietnia 2022 (13:18)

Aktualizacja: Środa, 27 kwietnia 2022 (13:33)

Prośmy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, byśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa, Jego miłosiernej miłości – zachęcił Polaków Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków, szczególnie pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, którzy wraz ze swoimi pasterzami dziękują Bogu za sto lat istnienia swojej diecezji. Pozdrawiam również wiernych z polskiej parafii z Anglii ze Swindon oraz z Gdyni, z bazyliki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po audiencji poświęcę korony, którymi zostanie ozdobiony znajdujący się w tej świątyni obraz Matki Bożej. Dzisiaj, w 8. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, prośmy przez jego wstawiennictwo, byśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa, Jego miłosiernej miłości – w świecie, w rodzinie i w miejscach pracy. Wszystkim Wam z serca błogosławię!

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, Księga Rut rzuca światło na piękno więzi rodzinnych: więzi, które powstają w związku małżeńskim, a także tych, które wykraczają poza więź małżeńską. Są to więzy miłości zdolne do bycia równie silnymi, w których promieniuje doskonałość podstawowych uczuć. Niestety, istniejące stereotypy o więzach pokrewieństwa, jakie tworzy małżeństwo, zwłaszcza między teściową a synową, przemawiają przeciwko tej perspektywie. Ale właśnie z tego powodu słowo Boże staje się cenne. Ta mała księga zawiera ważną lekcję na temat przymierza pokoleń: tam, gdzie młodość okazuje się zdolna przywrócić entuzjazm wiekowi dojrzałemu, starość okazuje się zdolna ponownie otworzyć przyszłość przed zranioną młodością synowej. W niektórych przypadkach skłonność osób starszych do pesymizmu musi być zrównoważona czułą bliskością osób młodych. Wszystko dlatego, że teściowa Noemi podejmuje inicjatywę, by otworzyć przyszłość przed młodą wdową Rut, zamiast jedynie korzystać z jej wsparcia. Jeśli młodzi ludzie otworzą się na wdzięczność za to, co otrzymali, a starsi podejmą inicjatywę, by na nowo ukazać im perspektywę przyszłości, nic nie powstrzyma rozkwitu Bożych błogosławieństw wśród narodów! Niech Bóg da nam, abyśmy byli świadkami i pośrednikami tego błogosławieństwa!

W dzisiejszej audiencji wzięli udział pielgrzymi z archidiecezji łódzkiej – z okazji 100-lecia istnienia diecezji, z parafii św. Marcina w Strykowie, z parafii Narodzenia NMP w Baborowie (diecezja opolska), z polonijnej parafii św. Jana Pawła II w Swindon (Wielka Brytania), młodzież z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie, pielgrzymi z biura podróży Vervinci Travel z parafii pw. św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej, z biura podróży Orinoko Art & Travel z Raciborza, z biura podróży Arka Travel z Łowicza, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

 

AB, KAI

NaszDziennik.pl