logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Angelo Carconi/ PAP/EPA

Ojciec Święty zachęcił do modlitwy

Sobota, 30 kwietnia 2022 (16:23)

Aktualizacja: Sobota, 30 kwietnia 2022 (17:18)

Słowacy pielgrzymowali do Rzymu, dziękując za ubiegłoroczną wizytę Ojca Świętego w ich kraju.

– Zachęcam was do dalszej modlitwy i pracy na rzecz pokoju, który buduje się w naszym codziennym życiu, także poprzez te gesty gościnnej miłości – powiedział Franciszek do Słowaków, którzy przybyli do Rzymu z pielgrzymką dziękczynną za ubiegłoroczną wizytę Następcy św. Piotra w swej ojczyźnie.

Ojciec Święty ze wzruszeniem powitał obecnych, w tym 98-letniego ks. kard. Jozefa Tomko – najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego, a także obecnych przedstawicieli Kościoła i władz państwowych.

Odnosząc się do swojej ubiegłorocznej pielgrzymki, Franciszek powiedział: „Z wielką przyjemnością zobaczyłem, jak Kościół na Słowacji żyje bogactwem różnorodności obrządków i tradycji, jako most łączący chrześcijański Zachód i Wschód. Dziękuję Panu, że pomimo pandemii mogłem odwiedzić wasz kraj; niech sprawi, by dojrzewały owoce podróży apostolskiej!”. Papież podkreślił przywiązanie Słowaków do Stolicy Piotrowej. Zaznaczył, że celem jego ubiegłorocznej wizyty było zachęcenie mieszkańców do budowania kultury spotkania, dążąc do harmonii między różnorodnościami, wymagającej akceptacji, otwartości i kreatywności.

Ojciec Święty zauważył, że w minionych miesiącach Słowacy przyjęli pod swój dach matki i dzieci z rodzin ukraińskich, które zostały zmuszone do rozdzielenia się, aby się ratować. – Patrząc w ich oczy, jest się świadkiem tego, jak wojna niszczy więzi rodzinne, pozbawia dzieci obecności ojców, szkoły, a dziadków pozostawia bez opieki. Zachęcam was do dalszej modlitwy i pracy na rzecz pokoju, który buduje się w naszym codziennym życiu, także poprzez te gesty gościnnej miłości. Wiem, że jesteście solidarni nie tylko z sąsiednimi braćmi i siostrami, ale także z tymi, którzy są daleko, jak na przykład ci na Kubie – stwierdził Ojciec Święty. – Kto przyjmuje osobę potrzebującą, czyni nie tylko akt miłosierdzia, ale także wiary, ponieważ w bracie i siostrze rozpoznaje Jezusa. Niech Bóg sprawi, abyście zawsze byli bogaci w sól gościnności! I niech wasza sól nigdy nie traci swojego smaku, zawsze się odnawia, czerpiąc życie z korzeni. Wiem, że jesteście dumni z dziedzictwa św. Cyryla i Metodego. Zachęcam was, abyście zawsze zachowywali i kultywowali to dziedzictwo, abyście budowali mosty braterstwa razem ze wszystkimi narodami, które są karmione tymi samymi korzeniami ewangelizacji Europy, z obydwoma płucami chrześcijaństwa, o których mówił święty Papież Jan Paweł II – zaakcentował Franciszek.

Ojciec Święty wyraził Słowakom wdzięczność za ich wierność Chrystusowi, która przejawia się w świadectwie żywej wiary, w praktycznym ekumenizmie relacji z bliźnimi, w serdecznej miłości wobec tych, którzy są inni, w poszanowaniu dla każdego ludzkiego życia i w odpowiedzialnej trosce o środowisko naturalne. – Niech Matka Boża Bolesna, Patronka Słowacji, będzie dla was Matką, która zawsze towarzyszy wam w drodze, uczy was pocieszać i nieść nadzieję. Tej nadziei, która nie zawodzi i która ma swoje imię: Chrystus Zmartwychwstały – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów ze Słowacji.

AB, KAI

NaszDziennik.pl