logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Franciszek do Polaków

Środa, 24 maja 2023 (11:37)

Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa – zaapelował Papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

 Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj wspominamy Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych. Niech Ona, Matka Pocieszenia, wyjedna Kościołowi w Polsce, pasterzom i wiernym, a przede wszystkim rodzinom, osobom starszym i chorym, łaskę gotowości do dawania świadectwa wiary. Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w obecnym cyklu katechez uczymy się od niektórych świętych gorliwości apostolskiej. Dziś przyjrzyjmy się męczennikowi i pierwszemu kapłanowi koreańskiemu, św. Andrzejowi Kim Tae-gŏn. Dwieście lat temu ziemia koreańska była miejscem srogich prześladowań chrześcijan. Wzór św. Andrzeja Kima możemy wydobyć na przykładzie dwóch aspektów jego życia. Pierwszym jest sposób spotykania się z wiernymi. Ze względu na groźną sytuację, docierał on do chrześcijan niejawnie i zawsze w obecności innych osób. Aby rozszyfrować tożsamość chrześcijańską swojego rozmówcy, komunikował się za pomocą uzgodnionego wcześniej znaku, zadając ukradkiem, po cichu, krótkie pytanie: „Czy jesteś uczniem Jezusa?”. Istotnie, bycie uczniem Pana oznacza podążanie za Nim, promieniowanie wiarą, bo chrześcijanin z natury jest misjonarzem i świadkiem. Otrzymujemy tę tożsamość od Ducha Świętego. Zobaczmy teraz drugi przykład. Święty Andrzej Kim jako seminarzysta potajemnie przyjmował księży misjonarzy przybywających z zagranicy, co w Korei było surowo zabronione. Pewnego razu, pełniąc tę misję, szedł bardzo długo w śniegu. Wychłodzony i głodny, upadł z wyczerpania na ziemię i nagle usłyszał głos: „Wstawaj, idź!”. Wstał, widząc jakby cień kogoś, kto go prowadził. Tak, Pan Jezus zmartwychwstały sam nas umacnia i dźwiga z upadku. Nie możemy w obliczu trudności poddawać się i rezygnować z ewangelizacji, ale z mocą, jaką daje nam Jezus Chrystus, idźmy naprzód.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: grupa pielgrzymów z Włocławka, z parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu, z Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Warmińskiej – lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, pracownicy szpitalni z Olsztyna, pielgrzymi z parafii św. Stanisława Biskupa w Glinojecku (diec. płocka), z parafii św. Bartłomieja w Płocku, wierni z Oleśnicy, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

JG, KAI

NaszDziennik.pl