Leon XIV zaznaczył, iż przyjmując Ciało Chrystusa, stajemy się tym, co otrzymujemy – żywym Kościołem zjednoczonym z Chrystusem. Odwołując się do nauczania II Soboru Watykańskiego, Ojciec Święty wskazał,
że uczestnictwo w Eucharystii oznacza słuchanie Słowa Bożego, karmienie się Ciałem Pańskim i składanie Bogu dziękczynienia. Eucharystia jest sakramentem jedności oraz zadatkiem przyszłego królestwa Bożego. Uczy nas także ofiarowywania samych siebie na wzór Chrystusa
i budowania jedności w rodzinach, wspólnotach
oraz na całym świecie – podkreślił.
Papież przypomniał, że Msza św. składa się
z dwóch nierozłącznych części: liturgii słowa i liturgii eucharystycznej. Słowo Boże nie jest jedynie źródłem wiedzy, lecz żywym przesłaniem Boga, które przemienia życie człowieka. W połączeniu z Eucharystią umacnia nas
i prowadzi do nowego życia w Chrystusie. Dlatego też sobór zachęcił do szerszego otwarcia wiernym skarbca Pisma Świętego. Owocem tej odnowy jest bogactwo
czytań liturgicznych zawartych w Lekcjonarzu,
czerpiących z żywej Tradycji Kościoła.
Cytując nauczanie soborowe Leon XIV, wskazał,
że Eucharystia jest pamiątką męki i zmartwychwstania Chrystusa, sakramentem miłosierdzia, znakiem jedności
i ucztą paschalną, w której otrzymujemy łaskę oraz zadatek przyszłej chwały. – Czerpmy z wiarą z tego źródła Bożego życia i pozwólmy się przemieniać przez misterium, które celebrujemy – zachęcił Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

