logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Bezpodstawność zarzutów wobec ks. bp. Edwarda Janiaka

Poniedziałek, 22 czerwca 2020 (20:38)

Aktualizacja: Wtorek, 23 czerwca 2020 (14:13)

Ksiądz biskup Edward Janiak zrobił wszystko, czego wymagało prawo publiczne oraz kościelne, jak i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – wynika z analizy prawnej dotyczącej sprawy biskupa kaliskiego w kontekście filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Ekspertyza przygotowana przez mec. dr. Michała Skwarzyńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zawiera pięć zagadnień koniecznych do wyjaśnienia sytuacji i faktów. Na podstawie analizy m.in. narracji filmu wykazano, że do przedstawienia księdza biskupa jako negatywnego bohatera doprowadziły nielegalnie zdobyte nagrania z jego wypowiedzi z sądu oraz rozmowy z rodzicami jednej z ofiar.

Doktor Michał Skwarzyński z Katedry Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego KUL wykazał m.in., że film fałszuje rzeczywistość chronologiczną i prawną.

Tymczasem prawidłowa chronologia pokazuje, że ks. bp Janiak wobec byłego ks. H. podjął tylko jedną decyzję o degradacji na funkcję rezydenta – mówi mec. Skwarzyński.

– Wszystkie inne decyzje podejmowały inne osoby – zarówno wobec ks. K., jak i ks. H. Trudno więc zarzucać w tym przypadku ks. bp. Edwardowi Janiakowi, że się źle zachował, bo mając informacje w marcu, również w marcu tego księdza odwołał. Wykazałem, że ksiądz biskup wszystkie swoje obowiązki – zarówno z prawa publicznego, jak i prawa kościelnego – na dany moment wykonał. To nie jest tak, jak mu się zarzuca w filmie, że czegoś zaniedbał. Wszystkie obowiązki były na dany moment wykonane – zaznacza mec. Michał Skwarzyński.

Według mecenasa, sposób montażu filmu miał wytworzyć wrażenie, że ksiądz biskup wiedział o działaniach pedofila od wielu lat i nic nie zrobił, co – jak wykazał Michał Skwarzyński – nie jest prawdą w świetle chronologii i podjętych decyzji.

Poniżej zamieszczamy pełny tekst ekspertyzy mec. dr. Michała Skwarzyńskiego.

Można go przeczytać TUTAJ.

JG, www.radiomaryja.pl

NaszDziennik.pl