logo
Poniedziałek,
16 lipca 2012
Taki oto punkt widzenia

Pasje księdza Sowy

zdjęcie
Dariusz Pogorzelski
Dziennikarz Telewizji Trwam

Ilekroć natykałem się na wywiad czy tekst księdza Kazimierza Sowy, urządzałem sobie taką oto prostą zgadywankę. Czy będzie o ojcu Tadeuszu Rydzyku? Z czasem zgadywanka przestała być zgadywanką, bo wiadomo było, że o ojcu Tadeuszu Rydzyku lub Radiu Maryja, czyli jednak o ojcu Tadeuszu jest.  Nie trzeba więc  było zgadywać, co będzie też w poniedziałkowym  wywiadzie,  jakiego ksiądz Kazimierz Sowa, szef TVN-owskiej Religia.tv, udzielił „Gazecie Wyborczej”.

 Duchowny szeroko rozwodzi się o księżach biskupach, którzy dzielą się swoim słowem ze słuchaczami Radia Maryja, mówi o samym Radiu i o Telewizji Trwam. A odnosząc się do koncesji na multipleks, stwierdza nawet, że „ (…) sprawa trafiła do  sądu, mamy jego wyrok, zatem wydaje się, że tu wszystko jest transparentne”. Księdzu Sowie można tylko pozazdrościć rozeznania w temacie. Skoro wszystko jest przejrzyste, to może by ksiądz wyjaśnił nam wszystkim, jakimi kryteriami finansowymi - i gdzie je ksiądz wyczytał -  kierowała się  KRRiT, oceniając, czy dany nadawca podoła opłacaniu miejsca na multipleksie, czy nie. Może by też ksiądz wyjaśnił, czym kierowała się Rada, rozkładając na raty (nawet 114 rat) opłaty koncesyjne spółkom, które otrzymały miejsce na multipleksie.  Tego tak naprawdę nie udało się ustalić nawet kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli. 

Wynika z tego, że szef Religia.tv wnikliwie i z pasją zgłębia wiedzę o Radiu Maryja. Ale czasem bywa tak, że pasja staje się obsesją. A obsesja plus jakiś kompleks – to już może być niebezpieczne. Może grozić „monotematyzmem”.   

I zdaje się, że pewne syndromy tej przypadłości dotknęły księdza Sowę. Bo gdyby nie mówił o ojcu Tadeuszu Rydzyku, to by miał niewiele do powiedzenia.  No, chyba że o walorach smakowych sałatek na wieczorze wyborczym „partii miłości” czy madryckim balu u ambasadora.

POZOSTAŁE WPISY
Wtorek, 6 sierpnia 2019

TEST

Wtorek, 22 lipca 2014

...

Piątek, 7 grudnia 2012

Złote myśli prokuratorów

Środa, 12 września 2012

Na manowcach skojarzeń

Piątek, 17 sierpnia 2012

Zdziwiony samowładca

Sobota, 28 lipca 2012

Standard - dwie miary

Piątek, 13 lipca 2012

Janda nie dostrzeżona

Piątek, 6 lipca 2012

Znamy się nie tylko z widzenia