logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Akt zobowiązania

Poniedziałek, 21 listopada 2016 (01:19)

Z ks. abp. Henrykiem Hoserem SAC, ordynariuszem warszawsko-praskim, rozmawia Małgorzata Bochenek

Ekscelencjo, jakie znaczenie ma proklamowany właśnie Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana?

– To Akt obejmujący całość naszego życia ludzkiego, chrze- ścijańskiego, w wymiarze osobistym, rodzinnym, społecznym, ale również w wymiarze życia politycznego, jako państwa, które obchodzi w tym roku 1050-lecie Chrztu. Proklamacja Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana to uroczystość usytuowana w perspektywie cnót teologalnych, a mianowicie wiary, miłości i nadziei. Jest potwierdzeniem naszej wiary, jest zobowiązaniem do takich relacji międzyludzkich, które odpowiadają właśnie kwalifikacji miłości. Rysuje perspektywę naszej przyszłości jako Narodu, jako państwa, jako Kościoła, który jest duszą tego państwa. Akt powinien przekładać się na wszystkie dziedziny życia, a nie tylko na jakiś ich wycinek.

Jest to zatem Akt zobowiązujący, wpisujący się doskonale w Rok Miłosierdzia i jubileusz przyjęcia przez Polskę Chrztu świętego.

– Niewątpliwie jest to też pewne podobieństwo do Jasnogórskich Ślubów Narodu. Osoba Chrystusa Króla powinna nam zawsze przypominać o Królestwie Bożym, do którego musimy dążyć. Królestwo Boże nie ma wymiarów materialnych, tylko duchowe. Jeżeli jest królestwem prawdy i życia, królestwem świętości i łaski, królestwem sprawiedliwości, miłości i pokoju, to są to wymiary typowo ludzkie naszego istnienia, bez których również życie materialne ulega ruinie, degradacji.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik