Uroczystość Wszystkich Świętych to powszechne imieniny
Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych – jeden z najbardziej radosnych dni w roku.
Ks. Artur Stopka przypomina, że oddajemy wówczas ,,cześć wszystkim, którzy już dostąpili chwały zbawienia w niebie. Zarówno tym, których Kościół wyniósł na ołtarze przez kanonizacje i beatyfikacje, jak i tym, o których nie wiemy. Dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie wszystkich naszych patronów. Powszechne imieniny” (www.opoka.org)
Otóż to. Uroczystość Wszystkich Świętych to powszechne imieniny.
Wspominany wówczas tych, o których wstawiennictwo u Pana Boga możemy prosić. Przykładowo na stronie internetowej Bazyliki Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się ,,skrzynka intencji”, dzięki której można wpisywać tam prośby do św. Józefa (,,Idźcie do Józefa – on wam pomoże”), które obejmowane są modlitwą podczas środowej Mszy świętej połączonej z Nowenną do Świętego Józefa o godz. 18.00 oraz podczas Pierwszoczwartkowych Mszy Świętych w intencji rodzin i obrony poczętego życia (transmitowanych przez Radio Maryja, Radio Rodzina oraz TV Trwam)
Analizując treść Litanii do Wszystkich Świętych możemy zauważyć, że każdy z przywoływanych Świętych wzywany jest po imieniu. Także podczas chrztu wymienia się imię. Imię małżonka pojawia się także w trakcie przysięgi małżeńskiej.
Każde imieniny to jakby odblask uroczystości Wszystkich Świętych
Warto obchodzić imieniny. Każde z nich przypominają o powszechnym powołaniu do świętości, która możliwa jest dla każdego człowieka, także dla tego, który w życiu się bardzo pogubił. Prymas Stefan Wyszyński powiedział kiedyś ,,Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stoją plecami do Niego”
Nie wolno się zniechęcać. Prymas Wyszyński radził: ,,Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga”
Patron dziennikarzy św. Franciszek Salezy uczył, że ,,zniechęcanie się z powodu powtarzających się grzechów jest pierwszą przegraną bitwą w walce o naszą poprawę. Zamiast tego powinniśmy pokładać pełną ufność w nieskończonym miłosierdziu Bożym” (Joseph Tissot ,,Sztuka korzystania z własnych błędów”, Wydawnictwo Księży Marianów MIC, 2004, Warszawa)
Św. Jan Bosko powiedział z kolei: ,,Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy”
1 grudnia 2010 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mówił: ,,Katechizm Kościoła Katolickiego przytacza słowa Julianny z Norwich, przedstawiając punkt widzenia wiary katolickiej na temat, który stanowi nieustanne wyzwanie dla wszystkich wierzących (por. nn. 304-314). Jeśli Bóg jest w najwyższym stopniu dobry i mądry, dlaczego istnieje zło i cierpienie niewinnych? Również święci, właśnie święci, zadawali sobie to pytanie. Oświeceni wiarą, dali nam odpowiedź, która napełnia nasze serca ufnością i nadzieją: w tajemniczych planach Opatrzności również ze zła Bóg potrafi wydobyć większe dobro, jak napisała Julianna z Norwich: «Poznaję więc przez łaskę Bożą, że powinnam mocno trzymać się wiary i z nie mniejszym przekonaniem wierzyć, że wszystko będzie dobre» (Il libro delle rivelazioni, rozdz. 32, s. 173)”.
Obecnie na stronie Archidiecezji Przemyskiej zbierane są podpisy z poparciem dla przewodniczącego Episkopatu Polski ks. Arcybiskupa Józefa Michalika. Swoje poparcie wyraziło wiele osób reprezentujących różne stany i zawody. Są tam księża, siostry zakonne, małżonkowie, osoby samotne. Są profesorowie, doktorzy, pracownicy rożnych instytucji, rolnicy, robotnicy. Są mieszkańcy Przemyśla, Lublina, Poznania, Limanowej, Krakowa, i szeregu innych miast i wsi. Podpisujące się osoby na pierwszy miejscu podają swoje imię.
W tym kontekście warto przytoczyć słowa ks. Arcybiskupa Józefa Michalika, który 3 listopada 2012 roku mówił: ,,Pan Bóg ma dla każdego najlepszy plan i każdy potrzebny jest tam, gdzie w danej chwili jest. „Moje miejsce jest tu, gdzie mnie Pan Bóg postawi i tu mam się rozwijać” - mówił. Zachęcał do pomocy innym w wydobywania z nich dobra: „żeby i oni obok mnie mogli zaistnieć, żeby i oni mogli coś dobrego zrobić, żebym ja ich dobro zauważył, pochwalił, podziękował, to bardzo ludzka sprawa, to ich będzie mobilizować” – powiedział (strona internetowa jmichalik.episkopat.pl)
Te słowa ks. arcybiskupa Józefa Michalika przypominają, że do świętości powołana jest każda Anna i każdy Marian, każda Ewa i każdy Ryszard, każda Aneta i każdy Mateusz. Wszyscy !
Pamiętajmy o uroczystości Wszystkich Świętych. Pamiętajmy też o imieninach.