logo
Wtorek,
29 października 2013
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród...

Uroczystość Wszystkich Świętych to powszechne imieniny

zdjęcie
dr Gabriela Masłowska
poseł na Sejm RP, Członek Komisji Finansów Publicznych

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych – jeden z najbardziej radosnych dni w roku.

Ks. Artur Stopka przypomina, że oddajemy wówczas ,,cześć wszystkim, którzy już dostąpili chwały zbawienia w niebie. Zarówno tym, których Kościół wyniósł na ołtarze przez kanonizacje i beatyfikacje, jak i tym, o których nie wiemy. Dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie wszystkich naszych patronów. Powszechne imieniny” (www.opoka.org)

Otóż to. Uroczystość Wszystkich Świętych to powszechne imieniny.

Wspominany wówczas tych, o których wstawiennictwo u Pana Boga możemy prosić. Przykładowo na stronie internetowej Bazyliki Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się ,,skrzynka intencji”, dzięki której można wpisywać tam prośby do św. Józefa (,,Idźcie do Józefa – on wam pomoże”), które obejmowane są modlitwą podczas środowej Mszy świętej połączonej z Nowenną do Świętego Józefa o godz. 18.00 oraz podczas Pierwszoczwartkowych Mszy Świętych w intencji rodzin i obrony poczętego życia (transmitowanych przez Radio Maryja, Radio Rodzina oraz TV Trwam)

Analizując treść Litanii do Wszystkich Świętych możemy zauważyć, że każdy z przywoływanych Świętych wzywany jest po imieniu. Także podczas chrztu wymienia się imię. Imię małżonka pojawia się także w trakcie przysięgi małżeńskiej.

Każde imieniny to jakby odblask uroczystości Wszystkich Świętych

Warto obchodzić imieniny. Każde z nich przypominają o powszechnym powołaniu do świętości, która możliwa jest dla każdego człowieka, także dla tego, który w życiu się bardzo pogubił. Prymas Stefan Wyszyński powiedział kiedyś ,,Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stoją plecami do Niego”

Nie wolno się zniechęcać. Prymas Wyszyński radził: ,,Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga”

Patron dziennikarzy św. Franciszek Salezy uczył, że ,,zniechęcanie się z powodu powtarzających się grzechów jest pierwszą przegraną bitwą w walce o naszą poprawę. Zamiast tego powinniśmy pokładać pełną ufność w nieskończonym miłosierdziu Bożym” (Joseph Tissot ,,Sztuka korzystania z własnych błędów”, Wydawnictwo Księży Marianów MIC, 2004, Warszawa)

Św. Jan Bosko powiedział  z kolei: ,,Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy

1 grudnia 2010 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mówił: ,,Katechizm Kościoła Katolickiego przytacza słowa Julianny z Norwich, przedstawiając punkt widzenia wiary katolickiej na temat, który stanowi nieustanne wyzwanie dla wszystkich wierzących (por. nn. 304-314). Jeśli Bóg jest w najwyższym stopniu dobry i mądry, dlaczego istnieje zło i cierpienie niewinnych? Również święci, właśnie święci, zadawali sobie to pytanie. Oświeceni wiarą, dali nam odpowiedź, która napełnia nasze serca ufnością i nadzieją: w tajemniczych planach Opatrzności również ze zła Bóg potrafi wydobyć większe dobro, jak napisała Julianna z Norwich: «Poznaję więc przez łaskę Bożą, że powinnam mocno trzymać się wiary i z nie mniejszym przekonaniem wierzyć, że wszystko będzie dobre» (Il libro delle rivelazioni, rozdz. 32, s. 173)”.

Obecnie na stronie Archidiecezji Przemyskiej zbierane są podpisy z poparciem dla przewodniczącego Episkopatu Polski ks. Arcybiskupa Józefa Michalika. Swoje poparcie wyraziło wiele osób reprezentujących różne stany i zawody. Są tam księża, siostry zakonne, małżonkowie, osoby samotne. Są profesorowie, doktorzy, pracownicy rożnych instytucji, rolnicy, robotnicy. Są mieszkańcy Przemyśla, Lublina, Poznania, Limanowej, Krakowa, i szeregu innych miast i wsi. Podpisujące się osoby na pierwszy miejscu podają swoje imię.

 W tym kontekście warto przytoczyć słowa ks. Arcybiskupa Józefa Michalika, który 3 listopada 2012 roku mówił: ,,Pan Bóg ma dla każdego najlepszy plan i każdy potrzebny jest tam, gdzie w danej chwili jest. „Moje miejsce jest tu, gdzie mnie Pan Bóg postawi i tu mam się rozwijać” - mówił. Zachęcał do pomocy innym w wydobywania z nich dobra: „żeby i oni obok mnie mogli zaistnieć, żeby i oni mogli coś dobrego zrobić, żebym ja ich dobro zauważył, pochwalił, podziękował, to bardzo ludzka sprawa, to ich będzie mobilizować” – powiedział (strona internetowa jmichalik.episkopat.pl)

Te słowa ks. arcybiskupa Józefa Michalika przypominają, że do świętości powołana jest każda Anna i każdy Marian, każda Ewa i każdy Ryszard, każda Aneta i każdy Mateusz. Wszyscy !

Pamiętajmy o uroczystości Wszystkich Świętych. Pamiętajmy też o imieninach.

POZOSTAŁE WPISY
Piątek, 23 grudnia 2016

Szanowni Państwo ! Polki i Polacy!

Środa, 9 listopada 2016

To jest wojna ekonomiczna!

Poniedziałek, 4 lipca 2016

4 lipca powód do świętowania mają również Polacy, ze zwycięstwa pod Kłuszynem.

Środa, 3 czerwca 2015

Jak budować polską wspólnotę?

Poniedziałek, 11 maja 2015

Lepsze małe zmiany niż żadne

Środa, 29 października 2014

Dziś 411 rocznia Hołdu Ruskiego!

Wtorek, 29 lipca 2014

Jakie kary nałoży Komisja Nadzoru Finansowego na spółki powiązane z Acronem?

Środa, 16 lipca 2014

Sprawa przekroczenia 20% udziałów w Grupie Azoty przez rosyjski Acron

Wtorek, 24 czerwca 2014

Wstrząsy w Ojczyźnie a nauczanie Prymasa Tysiąclecia.

Poniedziałek, 16 czerwca 2014

Marek Belka i Jacek Rostowski oraz Komisja Trójstronna i Grupa Bilderberg

Piątek, 13 czerwca 2014

Jeżeli naród polski straci swój język ojczysty, przestanie istnieć !

Czwartek, 12 czerwca 2014

Brońmy Profesora Chazana, brońmy swoich praw

Wtorek, 27 maja 2014

Św. Jan Paweł II uczył nas czym powinna być polityka!

Poniedziałek, 23 grudnia 2013

Radość w świetle ,,Zapisków Więziennych” Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Wtorek, 12 listopada 2013

Potrzeba nam nowych Witoldów Korczyńskich!

Wtorek, 22 października 2013

W jaki sposób możemy okazać solidarność ks. arcybiskupowi Józefowi Michalikowi?

Wtorek, 8 października 2013

Po co Niemcy chcą nam pomóc pisać podręcznik do historii?

Piątek, 4 października 2013

UE chce, aby OFE mogły inwestować aż do 30 % aktywów za granicą!

Środa, 31 lipca 2013

Problem farm wiatrowych nadal nierozwiązany!

Piątek, 5 lipca 2013

Gloria in excelsis Deo!