Jeżeli naród polski straci swój język ojczysty, przestanie istnieć !
26 listopada 2009 roku opublikowany został list pasterski Episkopatu Polski ,,Bezcenne dobro języka ojczystego”.
W liście tym czytamy, że w języku wyraża się zbiorowa pamięć narodu, jego tradycja, historia i kultura. Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu.
W prezentowanym w dniu 11.06.2014r. na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu sprawozdaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2013 roku zamieszczono rozdział zatytułowany ,,Kontrola nadawców”. Jeden z punktów dotyczy udziału utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim w łącznym czasie nadawania utworów słowno-muzycznych w programach radiowych. To bardzo ważny punkt.
Uważam, że treść tego punktu powinna być sformułowana w taki sposób, aby każdy kto zapozna się z tą treścią miał przekonanie, że ten, kto treść tego punktu sformułował wyraża wielki szacunek a nawet (nie bójmy się tego sformułowania) olbrzymią wdzięczność dla tych nadawców radiowych, którzy starają się, aby w nadawanych przez nich audycjach radiowych udział utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim był jak największy.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na tabelę na str. 41. Zaprezentowano tam ,,realizację kwot ustawowych dotyczących nadawania utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim dla grup programów radiowych w 2013 r.”.
Proszę zwrócić uwagę, w jaki sposób uszeregowano w tej tabeli poszczególne grupy programów.
Uważam, że należałoby je uszeregować w taki sposób, aby na górze tabeli znaleźli się ci nadawcy, w przypadku których udział utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim jest najwyższy a na dole tabeli ci nadawcy, w przypadku, których udział ten jest najniższy.
Tymczasem przyjęto inną kolejność. Bardzo szkoda. Kolejność sprawia bowiem wrażenie pewnej przypadkowości.
Z kolei w sprawozdaniu z 2012 roku na str. 42 możemy przeczytać ,,wszyscy nadawcy ogólnokrajowych, koncesjonowanych programów radiowych realizowali obowiązek przeznaczenia 33% miesięcznego czasu nadawania na utwory słowno-muzyczne, wykonywane w języku polskim. W programach RMF FM udział tych utworów wahał się od 33% do 41% w poszczególnych miesiącach, w Radiu Zet od 35% do 39%, a w Radiu Maryja od 82% do 97% (koniec cytatu)”.
Proszę zwrócić uwagę, że pomimo tego, że Radio Maryja wypadło w tym porównaniu zdecydowanie najlepiej zostało wymienione dopiero na końcu.
Tego typu sposób opisywania rzeczywiści może u czytelników sprawozdania wywoływać wrażenie, że jego autor lekceważy potrzebę dbałości o promocję języka polskiego, gdyż tych, którzy język polski najsilniej promują wymienia nie na początku a na końcu.
Być może nie takie były intencje autora sprawozdania, ale czytając ten tekst sprawozdania Krajowej Rady z 2013 roku można odnieść niepokojące wrażenie.
Pomimo tej uwagi krytycznej mimo wszystko doceniam to, że w sprawozdaniu z 2012 r. poziom udziału utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim w przypadku Radia Maryja został wymieniony.
Niestety w sprawozdaniu z 2013 roku poziomu tego udziału w odniesieniu do Radia Maryja już nie zaprezentowano.
Uważam to za bardzo poważny błąd w sytuacji, gdy istnieje tak silna potrzeba promowania utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim i publicznego doceniania tych wszystkich instytucji, w tym Radia Maryja, które czynią w tej mierze bardzo dużo dobrego. Uważam, że na te sprawy o których tutaj wspominam trzeba zwrócić uwagę przy tworzeniu kolejnych sprawozdań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Zagadnienie to jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy pojawiają się coraz silniejsze objawy wypierania języka polskiego przez język angielski. Znajomość języków obcych (w tym języka angielskiego) jest oczywiście cenną umiejętnością. Pamiętajmy jednak, że naszą Ojczyzną nie są Stany Zjednoczone. Naszą Ojczyzną jest Polska !.
List pasterski Episkopatu Polski ,,Bezcenne dobro języka ojczystego”
http://episkopat.pl/dokumenty/listy_pasterskie/4475.1,Bezcenne_dobro_jezyka_ojczystego.html
Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2013 roku
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/sprawozdania/sprawozdanie.pdf
Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2012 roku
Zachęcam do zapoznania się z poniższymi tekstami, w których wskazuje się na nadmierną, nachalną wręcz inwazję języka angielskiego kosztem języka polskiego.
http://nowatrawa.blogspot.com/2011/11/bulwersacja-na-temat-angielszczyzny.html
http://engleash.net/hello-no-co-wy-tak-sie-przeciez-mowi
http://magda.redblog.gp24.pl/2008/03/04/o-my-god-zalewa-nas-angielszczyzna/
http://www.sofia.sfks.org.pl/38_Sofia_nr6_Krol.pdf