Św. Jan Paweł II uczył nas czym powinna być polityka!
24 kwietnia sejm RP przyjął projekt uchwały ,,w sprawie uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji”. W treści uchwały czytamy m.in że sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków ,,zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła”.
25 maja odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W przyszłym roku czekają nas wybory do sejmu RP, senatu RP oraz na funkcję prezydenta RP. W tym kontekście rodzi się pytanie: czym wedle nauki św. Jana Pawła II powinna być polityka ?. Otóż powinna być ona roztropną troską o dobro wspólne. W przypadku polityków polskich powinna być ona roztropną troską o dobro Polski. Chcę wyrazić swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy przypominają nam czym właśnie polityka być powinna. W tym kontekście trzeba przypomnieć np., że 20 stycznia 2007 roku odbyło się sympozjum naukowe ,,Oblicza polityki” organizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Św. Jan Paweł II troszcząc się o to, aby polityka była roztropną troską o dobro wspólne (a przez to drogą do świętości) 31 października 2000 r. wydał ,,List Apostolski motu proprio o ogłoszeniu św. Tomasza Morusa Patronem rządzących i polityków”. Dlaczego lektura tego listu może być tak bardzo pożyteczna ? Otóż może być ona bardzo pomocna, dla każdego człowieka podejmującego różne zadania w zakresie polityki. Czytując ten dokument można dokonać rachunku sumienia, oczywiście (co trzeba bardzo wyraźnie podkreślić) rachunku swojego sumienia.
W przytoczonym tu liście apostolskim św. Jan Paweł II opisuje m.in. cechy osobowe św. Tomasza Morusa. W liście apostolskim czytamy, że św. Tomasz Morus był ,,powszechnie ceniony za nieskazitelną postawę moralną, błyskotliwą inteligencję, otwarte i pogodne usposobienie oraz niezwykłą erudycję (…) wierny swoim zasadom, troszczył się o sprawiedliwość i próbował ograniczyć szkodliwe wpływy tych, którzy dbali jedynie o własne interesy kosztem słabszych (…) wycofał się z życia publicznego, godząc się z ubóstwem, jakie przyszło mu znosić wraz z całą rodziną, opuszczony przez wielu fałszywych przyjaciół, którzy w chwili próby odwrócili się od niego”.
Czytamy dalej: ,,gdy król przekonał się, że Tomasz, wierny swemu sumieniu, kategorycznie odrzuca wszelkie kompromisy, w 1534 r. polecił go wtrącić do londyńskiego więzienia Tower, gdzie poddawano go różnorakim naciskom psychologicznym. Tomasz Morus nie uległ presji i odmówił złożenia przysięgi, jakiej od niego żądano, gdyż oznaczałoby to akceptację systemu politycznego i kościelnego, który przygotowywał teren dla despotyzmu wolnego od wszelkiej kontroli. W trakcie procesu, jaki mu wytoczono, wygłosił płomienną mowę w obronie swych przekonań na temat nierozerwalności małżeństwa, poszanowania tradycji prawnej inspirowanej wartościami chrześcijańskimi, wolności Kościoła wobec państwa. Skazany przez sąd, został ścięty”.
Św. Jan Paweł II w dalszej części wspomnianego listu apostolskiego wskazuje: ,,głęboki dystans wobec zaszczytów i bogactw, pokora wsparta pogodnym i żartobliwym usposobieniem, trzeźwe spojrzenie na ludzką naturę i na ulotność sukcesów oraz trafność sądu zakorzenionego w wierze dały mu wewnętrzną moc i ufność, która wspierała go w przeciwnościach i w obliczu śmierci. Jego świętość zajaśniała pełnym blaskiem w chwili męczeństwa, ale została przygotowana przez całe życie poświęcone pracy w służbie Boga i bliźniego”.
Po lekturze tego tekstu aż chce się powiedzieć – jakże odpowiedzialną i zaszczytną dziedziną ludzkiej działalności jest polityka !, oczywiście polityka rozumiana tak, jak rozumiał ją św. Jan Paweł II.
Jan Paweł II
List Apostolski «motu proprio»
o ogłoszeniu św. Tomasza Morusa Patronem rządzących i polityków
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/tomasz_morus_31102000.html
Uchwała
http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/uchwaly/2321_u.htm
Św. Tomasz Morus - męczennik sumienia
http://www.deon.pl/religia/swiety-patron-dnia/art,63,sw-tomasz-morus-meczennik-sumienia.html
,,Nasz Dziennik”
,,Być jak Tomasz Morus”
Z małżeństwem katolickich aktywistów wiedeńskich, dr Gudrun Kugler, prawnikiem, oraz dr. Martinem Kuglerem, historykiem – inicjatorami akcji zbierania podpisów pod petycją przeciwko wprowadzeniu eutanazji dla dzieci w Belgii, rozmawia Tomasz M. Korczyński
http://www.naszdziennik.pl/mysl/70320.html
"Oblicza polityki. Rozprawy i szkice" - najnowsza publikacja wyd. WSKSiM W czasach liberalizmu, kiedy "polityka" jest ukazywana i realizowana najczęściej jako walka o zdobycie, podział i utrzymanie władzy, w Wydawnictwie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej ukazuje się niezwykle wartościowa publikacja, której celem jest przywrócenie właściwego sensu pojęciu "polityka". Jak podkreśla redaktor książki ks. dr Andrzej Ulaczyk, były rektor WSKSiM: "W trosce o dobro Rzeczypospolitej trzeba przywracać temu słowu pełny sens, aby mogło odnosić się do poszanowania godności człowieka, praw obywatelskich, uczciwego życia publicznego, państwowego, roztropnej troski o dobro wspólne".
http://www.wsksim.edu.pl/index.php?pg=wydawnictwo&id=11
Spis sympozjów naukowych WSKSiM
http://www.wsksim.edu.pl/index.php?pg=snd&typ=2