logo
logo
Piątek,
7 czerwca 2013
Widziane ze Świdnika

Dojrzałość... za dychę

zdjęcie
Ks. Janusz Kozłowski
Animator życia kulturalnego i sportowego

W maju i czerwcu najczęściej dzieci i młodzież przystępują do sakramentów: I Komunii Świętej i bierzmowania.

Młodzież, przeważnie gimnazjalna, jest przygotowywana poprzez cykl całorocznych katechez oraz praktyki pierwszopiątkowych spowiedzi i Komunii Świętych. Proces duchowy tegoż przeżycia, jakim jest przyjęcie przez osobę darów Ducha Świętego, wymaga postawy poświęcenia, konkretnych postanowień, świadectwa żywej i autentycznej wiary na co dzień.

Zjawisko, które przytoczę, zupełnie powaliło mnie z nóg, mnie z tyluletnim doświadczeniem w kapłaństwie.

Pewne osoby przygotowujące się do bierzmowania podstawiły inne osoby, aby się za nie wyspowiadały – uwaga za 10 zł honorarium. Nie do wiary! Oto, jak można kupić sakrament pokuty. Nie sposób opanować sytuacji, jeśli spowiada kilku kapłanów (nie wszyscy znają tę młodzież) pokaźną grupę młodzieży. Owa młodzież jest świadoma, bo o sakramentach były prowadzone katechezy. Przystępujący i przyjmujący ten sakrament powinien być duchowo dojrzałym chrześcijaninem.

Co o dojrzałości duchowej ma świadczyć? Przyznaję się w każdej okoliczności do Chrystusa swoim właściwym zachowaniem i postępowaniem. Żyję wg Jego św. Ewangelii. Pogłębiam i bronię wiary. Nie wstydzę się swojego chrześcijaństwa i Chrystusa...

Taka postawa i świadome poświadczenie gwarantuje, że ich chrześcijaństwo będzie odpowiednie i przejdzie zwycięsko każdą próbę, szczególnie w tym trudnym dziejowym dziś.

Duch Święty, którego pełnię otrzymuję, nie jest pustą fasadą, lecz trwałą Opoką, z której wypływa radość życia, odwaga dobrych czynów, pokój serca oraz umocnienie wiary...

POZOSTAŁE WPISY
Piątek, 11 października 2019

Głos wyborczego sumieni

Wtorek, 21 maja 2019

Przedwyborcze SOS europosłów

Czwartek, 12 listopada 2015

O Łaskę Miłosierdzia

Środa, 21 października 2015

Dalekosiężne dokonania (przedwyborczy niezbędnik)

Piątek, 14 listopada 2014

Telegram do Polaków

Czwartek, 18 września 2014

Dokonania według Eurodonka

Środa, 5 marca 2014

ZAMYŚLENIA PASYJNE –Z BŁOGOSŁAWIONYM JANEM PAWŁEM II

Wtorek, 4 lutego 2014

Mistyk harmonii ducha

Czwartek, 5 grudnia 2013

Diaboliczne deptanie świętości