logo
Wtorek,
4 lutego 2014
Widziane ze Świdnika

Mistyk harmonii ducha

zdjęcie
Ks. Janusz Kozłowski
Animator życia kulturalnego i sportowego

Wielka sztuka, artyzm ducha są doskonałością dzieł, powtórzeniem aktu tworzenia i powoływania do istnienia, nad którym pochylił się sam Stwórca. Przez muzykę, dobro, poezję, miłość niekochaną do Boga.

Wojciech Kilar to bogata, rozmodlona, osobowość bez cienia patosu. Zamknięte jego życie, bez krzykliwej kreacji, artysta w całkowitym tego znaczeniu, o nieposzlakowanej klasie i walorze wiary. Wystarczy tylko usłyszeć, że przez 33 lata, każdego dnia modlił się na brewiarzu, Koronce do Miłosierdzia Bożego. Różaniec był jego duchowym orężem.

Z namaszczeniem powtarzał, że miłość do żony to najcenniejsza łaska, jaką obdarował go Pan Bóg. Jego twórczość nacechowana akordami mocnymi i wyrazistymi. Dzieła jego to bezmiar talentu, Bożego ukojenia. Muzyka Kilara ocaliła i zachowała świat przełomu wieków, gdyż jego pokorna twórczość konsekwentnie i niezależnie od współczesnych trendów dotykała spraw istotnych – Boga, miłości, cierpienia, wierności.

Odważnie mówił w twórczości o Bogu, chrześcijaństwie, gdyż żył tymi wartościami. Długie, twórcze i chrześcijańskie życie Bożego artysty nacechowane pracowitością i rzetelnością zaowocowało muzyką do ponad 150 filmów m. in. „Dracula”, „Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Lalka”, „Trędowata”, „Pianista” i wielu innych. Wyszły spod jego pióra dzieła tak imponujące jak „Krzesany”, „Bogurodzica”, „Exodus”, „Victoria”, „Angelus”, „Missa pro pace”. Po wykonaniu tego ostatniego utworu w Watykanie 7 grudnia 2001 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Majestatyczna prostota, piękno zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji i piękno wyrastającego zeń polskiego ducha...”.

Piękno, słowa, dobro, duch, szlachetność serca rodzi pociechę i pokrzepienie dla żyjących dla ojczyzny, kościoła. Boży romantyk, kompozytor poezji z anielską osobowością z wybrzmiałym akordem w koncercie pełnym kantat wiekuistego dziękczynienia – Te Deum.

 

POZOSTAŁE WPISY
Poniedziałek, 23 maja 2022

Przed kapłaństwem klękam…

Piątek, 2 kwietnia 2021

Kościół milczy – umiera - Przesłanie wielkopostne 2021 w Roku Świętego Józefa

Czwartek, 1 kwietnia 2021

Cicha obecność żyjącego w cieniu - Droga Krzyżowa ze Świętym Józefem

Sobota, 5 września 2020

Wycena słowa

Środa, 8 lipca 2020

Kandydat na prezydenta Polski wyznawcą boga Spinozy

Wtorek, 23 czerwca 2020

Prezydent polskich spraw

Piątek, 3 kwietnia 2020

Beatyfikacyjne zamyślenia pasyjne z Prymasem Tysiąclecia

Piątek, 11 października 2019

Głos wyborczego sumieni

Wtorek, 21 maja 2019

Przedwyborcze SOS europosłów

Czwartek, 12 listopada 2015

O Łaskę Miłosierdzia

Środa, 21 października 2015

Dalekosiężne dokonania (przedwyborczy niezbędnik)

Piątek, 14 listopada 2014

Telegram do Polaków

Czwartek, 18 września 2014

Dokonania według Eurodonka

Środa, 5 marca 2014

ZAMYŚLENIA PASYJNE –Z BŁOGOSŁAWIONYM JANEM PAWŁEM II

Czwartek, 5 grudnia 2013

Diaboliczne deptanie świętości

Piątek, 7 czerwca 2013

Dojrzałość... za dychę