logo
Środa,
14 maja 2014
Prawda istnieje. Wymyśla się tylko kłamstwo

OBYWATEL? A KTO TO?

zdjęcie
O. Dariusz Drążek CSsR
Radio Maryja, TV TRWAM, SIM Radio, wykładowca WSKSiM

Obywatel kieruje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na nadawcę, bo jego zdaniem naruszył on prawo. Kodeks postępowania administracyjnego daje miesiąc na rozpatrzenie. I sprawa nie jest szczególnie skomplikowana, bo obywatel wie, kogo skarży i kto skargę rozpatruje. Więc nawet spodziewa się treści odpowiedzi, tj. że „przeprowadzona analiza nie wykazała naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji”. Jednak Kodeks swoje, a Krajowa Rada jak zechce. I to nie raz, i nie dwa, ale trzy razy. Taki klimat.

Przykładowo na skargę z grudnia 2013 r. obywatel otrzymuje odpowiedź w formie elektronicznej w maju 2014 r., pomimo iż nadawca ustosunkował się do niej w połowie lutego 2014 r., na skargę z października 2013 r. elektroniczna odpowiedź przychodzi również w maju 2014 r. r., pomimo iż nadawca ustosunkował się do niej w grudniu 2013 r.

Idźmy dalej: odpowiedź na złożoną elektronicznie skargę z początków lipca 2013 r., obywatel otrzyma dopiero na koniec kwietnia 2014 r. również w wersji elektronicznej. To znaczy, że nie listonosz winny.

Obywatel, który skarży do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji konkretnego nadawcę może spodziewać się dopisywania przez nią dodatkowych danych osobowych. Krajowa Rada sprawdzi, kim jest osoba przedstawiająca się z imienia i nazwiska, jaki zawód pełni, gdzie pracuje itd. Przypisując do imienia i nazwiska dodatkowe dane osobowe, nie zamieszczone w piśmie do KRRiT, Organ ten musi chyba wszcząć wewnętrzne postępowania dochodzące kim jest skarżący, jaką funkcję pełni, gdzie pracuje. Tak przypuszczam, bo jak inaczej? Pytanie na jakiej podstawie i w jakim celu KRRiT wszczyna ową procedurę? Można również zakładać, iż Rada przypisałaby błędne dane do konkretnego imienia i nazwiska, narażając w ten sposób osoby trzecie i wprowadzając w błąd inne podmioty.

Ale KRRiT ma dla obywatela więcej niespodzianek. Otóż wysyłając skargę obywatela do podmiotu, którego skarga dotyczy, KRRiT ujawnia dane obywatela - te wskazane do wiadomości KRRiT - by miała komu odpowiedzieć - i te, które sama przetworzyła i do obywatela dopisała. A co, niech wiedzą, kto skarży. To zdaje się złamanie art. 47 Konstytucji RP oraz przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Ale nie od dziś ten obywatel wie, że przepisy swoje, a Krajowa Rada jak zechce. A przecież ujawnienie danych osobowych osoby skarżącej podmiotowi, na który składana jest skarga, nie wnosi niczego do przedmiotowej sprawy, a tym bardziej nie ma wpływu na nadawcę w zakresie jego ustosunkowania się do sprawy. A może jednak ma? Ujawnienie kierującym np. dużymi telewizyjnymi stacjami informacyjnymi danych osobowych osoby skarżącej może prowadzić do szykan tej osoby oraz osób z nią związanych, a w szczególności rodziny i krewnych. Dziennikarze mają przecież dojścia i możliwości. A czy powtarzająca się praktyka KRRiT w kolejnych sprawach może oznaczać próbę zniechęcenia obywatela, by nie kierował więcej skarg do tego Organu na konkretnych nadawców? Proszę sobie odpowiedzieć.

 

 
POZOSTAŁE WPISY
Czwartek, 11 grudnia 2014

Miesiąc temu pytałem Marszałka Sikorskiego

Środa, 5 listopada 2014

Pseudopszczółka z krainy os

Poniedziałek, 3 listopada 2014

Doradca prezydenta Komorowskiego obraził społeczność żydowską?

Piątek, 31 października 2014

Monika, ach Monika!

Środa, 28 maja 2014

SCHIZA W GŁOWIE GŁOWY PAŃSTWA

Środa, 30 kwietnia 2014

Analiza szczególnie skomplikowana

Sobota, 6 lipca 2013

Z wiarą i nadzieją - bez euforii

Środa, 29 maja 2013

Komorowski - You can dance

Poniedziałek, 29 kwietnia 2013

"Zimna suka" wśród dzieci

Sobota, 6 kwietnia 2013

Czy Jan Dworak potrafi liczyć?

Czwartek, 28 marca 2013

EUCHARYSTIA - BÓG DAJE SIEBIE

Poniedziałek, 10 grudnia 2012

Pilne przebudzenie, modlitwa, ewangelizacja

Wtorek, 4 grudnia 2012

Troszkę inna norma Michała Boniego

Sobota, 1 grudnia 2012

Powrót do początku

Poniedziałek, 8 października 2012

Środowisko już rośnie

Piątek, 10 sierpnia 2012

Władza o bezczelnej twarzy

Poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Codzienność nie gra, codzienność skrzeczy

Poniedziałek, 30 lipca 2012

Najlepsze raty!

Piątek, 27 lipca 2012

Na Sądzie Bożym bez głosowań

Sobota, 21 lipca 2012

Kagańce państwa Partii Miłości

Wtorek, 17 lipca 2012

Jan "Ratka" Dworak

Sobota, 14 lipca 2012

Ideologiczna układanka