logo
logo
Poniedziałek,
24 lutego 2014
W stronę realnego świata

Soczi –Kijów: Medialna wojna i wielka porażka Kremla

zdjęcie
prof. dr hab. Mieczysław Ryba
Kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Zwycięstwo na froncie, propagandowa katastrofa – przykłady zdarzeń

Istnieją analizy, które mówią o historii wielkich zmagań między państwami, które swoje rozstrzygnięcie znalazły nie na linii frontu, lecz na płaszczyźnie wydarzeń medialnych. Tak w dużym stopniu było w czasie wojen jugosłowiańskich w latach dziewięćdziesiątych. Serbowie militarnie nie przegrali wojny ani z Chorwatami, ani z Bośniakami, ani z kosowskimi Albańczykami. Przegrali natomiast wszystko na poziomie wizerunkowym. Zbrodni dokonywały różne strony konfliktu, jednak to Serbowie uchodzili za największych oprawców, przyrównywanych do hitlerowskich zbrodniarzy. Mówi się, że Chorwaci już na początku konfliktu wynajęli (za spore pieniądze) odpowiednie zachodnie firmy, które postarały się o spreparowany przekaz propagandowy (później tym tropem poszli bośniaccy Muzułmanie i Albańczycy z Kosowa). Kompletna porażka Serbów na poziomie medialnym doprowadziła do sytuacji totalnej klęski politycznej. Serbia ostatecznie została potężnie okrojona terytorialnie, przegrała praktycznie wszystko, co się dało przegrać.

Znaczenie wojny propagandowej zrozumieli Amerykanie jeszcze w czasie zmagań w Wietnamie. Na froncie byli zwycięzcami. W mediach jednak pokazano ich jako zbrodniarzy wojennych znęcających się nad wietnamskimi cywilami. Wszystko relacjonowano jakby na żywo, przy zaangażowaniu dużych emocji widzów. Taki przekaz propagandowy wynikał w dużej mierze z faktu, że wielkie zachodnie ośrodki medialne znalazły się pod wpływem neomarksistowskiej rewolucji kulturowej, która przewaliła się przez świat zachodni od końca lat sześćdziesiątych.

Wycofanie się Amerykanów z Wietnamu zaowocowało rozlaniem się komunizmu na kolejne państwa w Azji, a co za tym idzie – wiązało się z rozprzestrzenieniem zbrodni na nieopisaną skalę (wystarczy przywołać przykład Kambodży). Zachodni odbiorca nie był jednak karmiony obrazami niewyobrażalnego komunistycznego bestialstwa, choćby z czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Był zaś bombardowany obrazami zbrodni dokonywanych przez żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej. Wielkie pacyfistyczne demonstracje zmusiły Waszyngton do wycofania się z Wietnamu. Amerykanie wzięli sobie tę porażkę do serca i każdą następną wojnę, którą prowadzili, przygotowywali nie tylko na poziomie militarnym i politycznym, ale również medialnym (propagandowym). Tak było w czasie obu wojen irackich, wojny afgańskiej itd.

 

Współczesna walka o pozytywny wizerunek państw

Oczywiście, można przygotowywać medialną obronę w wojnie propagandowej, można również budować wielką pozytywną ofensywę w tym zakresie. Kraje doskonale zdają sobie sprawę, że pozytywny wizerunek w świecie to niezwykle istotny element sukcesu na wielu innych płaszczyznach życia państwowego. Jedną z dziedzin, gdzie próbuje się w sposób szczególny zbudować taki wizerunek, są wielkie wydarzenia sportowe. To dlatego różne kraje z takim zacięciem walczą o prawo do organizacji znaczących wydarzeń, w tym igrzysk olimpijskich. Dla Rosji, która zorganizowała zimowe igrzyska pojawiła się duża szansa na zbudowanie wizerunku państwa nowoczesnego i przyjaznego ludziom. To dlatego Władimir Putin z taką pieczołowitością przez siedem lat doglądał przygotowań tych wielkich zawodów. To dlatego wydano 50 miliardów dolarów (były to najdroższe igrzyska w historii).

Putin dla ocieplenia swojego wizerunku wypuścił z więzienia Chodorkowskiego  oraz członków radykalnie feministycznego zespołu Pussy Riot. Jak podkreślają obserwatorzy, mimo różnych wpadek Rosjanie organizacyjnie zdali egzamin. Kiedy oglądaliśmy transmisję z uroczystości zamknięcia igrzysk, dech zapierało w piersiach. Organizatorzy zadbali o wszystko, również o to, by Thomas Bach, pochodzący z Niemiec szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w swoim końcowym przemówieniu wielokrotnie pochwalił Rosję, a w szczególności Władimira Putina. Jednak obok przywódcy Rosji nie było widać obecności przedstawicieli innych państw, nie było ważnych gości z zagranicy. Nie to jednak było największym ciosem dla Kremla. Siedem lat przygotowań, wydanie grubych miliardów na wielkie inwestycje sportowe – a przekaz medialny, szczególnie na końcu igrzysk, był fatalny. Wszystko przez wydarzenia na Ukrainie.

Igrzyska to czas, gdy ludzie nagle zaczynają się interesować nawet najbardziej egzotycznymi dyscyplinami sportu. To czas, kiedy przeżywają wszystkie zwycięstwa i porażki swoich zawodników. Później zostają piękne wspomnienia i ciepłe skojarzenia z krajem, gdzie wydarzenia sportowe miały miejsce. Tymczasem w kulminacyjnym momencie zawodów cały świat bardziej obserwował (i to na żywo) strzały na ulicach Kijowa niż zmagania na torach saneczkowych czy stokach narciarskich. Opozycja ukraińska zadbała o niezwykle precyzyjny przekaz medialny. Nic bardziej nie porywa ludzi niż transmisja wielkich demonstracji, a tym bardziej walk ulicznych, w których giną ludzie. Żadne zwycięstwo i najbardziej niespotykana porażka sportowa nie przebije siłą emocjonalnego oddziaływania transmisji z realnej walki na śmierć i życie.

Można postawić pytanie: kto zdecydował o eskalacji konfliktu na Ukrainie pod koniec igrzysk? Są dwie możliwości. Albo Janukowycz, któremu wydawało się, że świat zainteresowany wydarzeniami w Soczi nie zauważy brutalnego rozprawienia się z opozycją na Majdanie. Jeśli tak myślał, to się bardzo przeliczył. Równie dobrze można sobie wyobrazić opozycję ukraińską, która zdiagnozowała, że jeśli nie wykorzysta czasowej bierności Putina, który czeka na koniec igrzysk, by ponownie zaangażować się w sprawy ukraińskie, to za kilkanaście dni przegra wszystko. Kreml ruszy do kontrataku. Zatem jeśli coś miało się rozstrzygnąć na korzyść opozycji, to musiało się to stać przed końcem igrzysk. Efekt to nie tylko ucieczka Janukowycza z Kijowa, to również jego kompletna klapa wizerunkowa.

Pokazanie na żywo strzelania do cywilnej ludności to obraz, który kompletnie skompromitował reżim w Kijowie. Dalej ucieczka prezydenta i medialne migawki z jego rezydencji, opływającej w niemal bizantyjskie bogactwo – to kolejny wymiar propagandowej klęski. Na tym tle porażkę poniosła również Moskwa. Wszyscy bowiem zauważyli, że popierała ona człowieka skorumpowanego i totalnie nieliczącego się z narodem.

Porażka Moskwy ma jeszcze jeden wymiar. Pięćdziesiąt miliardów na zbudowanie pozytywnego, nowoczesnego wizerunku Rosji w dużej mierze zostało wyrzucone w błoto. Strata to niebywała, bo pieniądze te można było przeznaczyć na przemysłowe inwestycje, które przyniosłyby o wiele większe korzyści. Oczywiście zbudowanie pozytywnego wizerunku to też olbrzymia korzyść, ale, jak wspomniałem, wydarzenia na kijowskim Majdanie ten wizerunek w ogromnej mierze przyćmiły, a nawet zrujnowały.

POZOSTAŁE WPISY
Piątek, 23 października 2015

Polityka polska wobec polskiej emigracji

Piątek, 2 października 2015

Pisanie lokalnej historii

Piątek, 25 września 2015

Lwowskie refleksje i św. Jan z Dukli

Czwartek, 24 września 2015

Przypadek Jana Tomasza Grossa – czyli kilka słów o polskim masochizmie politycznym

Wtorek, 19 maja 2015

Propagandowa ofensywa PO czy medialna histeria

Piątek, 8 maja 2015

Przedwyborcze zmagania

Piątek, 6 marca 2015

Wyrok w sprawie Nergala i wojna religijna w Polsce

Piątek, 2 stycznia 2015

Polska i Europa na początku 2015 r.

Niedziela, 23 listopada 2014

"Zaściankowy światopogląd" czyli zmagania ze skandalami w kulturze

Piątek, 7 listopada 2014

Gospodarność i rozrzutność w polskich samorządach

Niedziela, 2 listopada 2014

HALLOWEEN - NA DRODZE WALKI Z UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Czwartek, 30 października 2014

Samorząd wobec wojny ideologicznej we współczesnej Polsce

Piątek, 17 października 2014

Zachodnioeuropejska religijność a polski katolicyzm

Czwartek, 26 czerwca 2014

"Golgota Picnic" - rewolucja seksualna w natarciu

Czwartek, 12 czerwca 2014

Cywilizacja życia i dyktutura relatywizmu

Piątek, 6 czerwca 2014

Rzeczpospolita "okrągłostołowa"

Piątek, 16 maja 2014

Rada Miasta Lublina upamiętniła komunistycznego działacza

Sobota, 26 kwietnia 2014

Jan Paweł II - rozważania w przededniu kanonizacji

Piątek, 7 marca 2014

"Kamienie na szaniec" - harcerski etos w krzywym zwierciadle

Czwartek, 6 lutego 2014

Walka z pedofilią czy wojna z Kościołem?

Czwartek, 16 stycznia 2014

Rada Miasta Lublina wobec ideologii gender

Niedziela, 22 grudnia 2013

List polskich biskupów i nowa "teologia wyzwolenia"

Sobota, 14 grudnia 2013

Walka buldogów politycznych w PO trwa

Piątek, 13 grudnia 2013

Stan wojenny i relatywizm historyczny

Sobota, 23 listopada 2013

Kryzys Partnertwa Wschodniego i zmiany geopolityczne w Europie centralnej

Czwartek, 21 listopada 2013

Wewnątrzpartyjna walka w PO i rekonstrukcja rządu

Piątek, 8 listopada 2013

Sześciolatki i lekceważenie obywatelskiej inicjatywy

Środa, 9 października 2013

Nowa odsłona antykościelnej propagandy

Wtorek, 1 października 2013

Sprawa zakazu propagandy homoseksualnej w Rosji

Czwartek, 8 sierpnia 2013

Globalne uderzenie w rodzinę

Poniedziałek, 29 lipca 2013

Adama Michnika wizja historii i nowy patriotyzm

Piątek, 26 lipca 2013

Upamiętnianie ludobójstwa wobec gloryfikacji UPA

Piątek, 7 czerwca 2013

Jaruzelski bohaterem?

Piątek, 24 maja 2013

Gimnazjum im. Ojca Profesora Mieczysława Alberta Krąpca w Lublinie

Piątek, 17 maja 2013

Rotmistrz Pilecki - niezłomny bohater

Piątek, 19 kwietnia 2013

"Cristiada" - czyli walka w obronie wiary

Sobota, 30 marca 2013

Zbawienie, a nie samozbawienie

Niedziela, 17 lutego 2013

Lokowanie "gejowskiej" propagandy

Piątek, 8 lutego 2013

Unijne pieniądze, unijne problemy

Czwartek, 31 stycznia 2013

Homozwiązki a strefa euro

Piątek, 18 stycznia 2013

Duchowa walka o Polskę

Piątek, 28 grudnia 2012

Siła Radia Maryja

Sobota, 22 grudnia 2012

Walka Bożego Narodzenia z utopią materializmu

Środa, 19 grudnia 2012

Nieosądzona zbrodnia demoralizuje podwójnie

Piątek, 7 grudnia 2012

Rafała Ziemkiewicza myśli neoendeckie

Sobota, 1 grudnia 2012

Narodowe odrodzenie

Piątek, 9 listopada 2012

Rodzina Radia Maryja u tronu Benedykta XVI

Środa, 24 października 2012

Holenderskie refleksje

Czwartek, 11 października 2012

KRYZYS WŁADZY DONALDA TUSKA

Środa, 19 września 2012

Wobec radykalizacji postaw w świecie islamu

Piątek, 7 września 2012

Napięcie w strefie euro rośnie

Czwartek, 30 sierpnia 2012

Amber Gold i nowe przesilenie polityczne

Środa, 29 sierpnia 2012

"Paramałżeństwa" - ustawa o związkach partnerskich w natarciu

Poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Chrześcijanie Wschodu i Zachodu wobec upadku cywilizacji

Środa, 8 sierpnia 2012

Mitt Romney - walka o głosy czy nowe otwarcie amerykańskiej polityki w Europie?

Wtorek, 31 lipca 2012

Symboliczna wizyta

Piątek, 13 lipca 2012

Chaos multikulturalizmu

Piątek, 6 lipca 2012

Kreowanie wroga klasowego