logo
Środa, 22 marca 2017

Kiedy na progu trzeciego tysiąclecia przyglądamy się znakom czasu obecnym w wieku XX, Fatima jest z pewnością jednym z największych. Jest tak między innymi dlatego, że jej orędzie ujawnia wiele późniejszych wydarzeń i uzależnia je od odpowiedzi na jego wezwania. Chodzi o takie znaki jak dwie wojny światowe, ale też gromadzenie się narodów i ludów naznaczone dialogiem i pokojem; kryzysy, odejścia i cierpienia wielu członków Kościoła, ale też odnowione i silne poczucie solidarności i wzajemnej więzi w Mistycznym Ciele Chrystusa; odejście od Boga przez poszczególne jednostki i całe społeczeństwa, ale i zstępowania Ducha Prawdy w serca i wspólnoty aż do ofiary i męczeństwa […], by ocalić człowieka od jego samego.

List Jana Pawła II do biskupa diecezji Leiria – Fatima z okazji 80. rocznicy fatimskiego cudu słońca, 1 października 1997 r.

Ks. Krzysztof Czapla

 

Jednym z warunków nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca jest Komunia św. wynagradzająca na zadośćuczynienie, i taką właśnie nazwę początkowo miało to nabożeństwo. Zapowiedziane zostało przez Matkę Bożą w lipcu 1917 roku, natomiast 10 grudnia 1925 roku Maryja przedstawiła bardzo konkretne elementy konstytuujące to nabożeństwo oraz intencję, jaka winna towarzyszyć jego odprawianiu.

Archiwum
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczeń