logo
logo
Czwartek,
28 lutego 2013
Nie ma sprawiedliwości bez solidarności

Ojcze Święty, dziękujemy!

zdjęcie
Maria Ochman
przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"

Dziś kończy swój pontyfikat Ojciec Święty Benedykt XVI. Pragniemy, jako pracownicy służby zdrowia - ale także jako pacjenci - podziękować za Jego Piotrową Posługę. W naszych sercach i pamięci zachowamy Jego słowa kierowane do nas przy okazji Światowych Dni Chorego, jak również podczas spotkań z medykami. Przypominały nam nie tylko o pokornej postawie Samarytanina, ale przede wszystkim podkreślały wielką i trwałą solidarność Kościoła z cierpiącymi, którzy mają tak szczególne miejsce we wspólnocie wierzących.

Benedykt XVI zwracał uwagę że ta silna więź solidarności przekłada się także na relacje z tymi, którzy niosą pomoc cierpiącym. Przypominał o naszym szczególnym powołaniu, które nie tylko musi być wypełnione wiedzą, doświadczeniem i wrażliwością na potrzeby innych. Mówił wprost, że do skutecznej posługi choremu potrzebna jest ta szczególna kompetencja, którą nazwał „chrześcijańską wiedzą o cierpieniu” - zawarta jest ona w naukach Soboru jako jedyna prawda zdolna odpowiedzieć na tajemnicę cierpienia i przynieść choremu ulgę bez iluzji.

 „Nie leży to w naszej mocy przywrócić wam zdrowie ani  pomniejszyć wasze bóle fizyczne, powiada Sobór. Lecz  mamy coś głębszego i cenniejszego, co możemy wam dać. Wiedzcie, że nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni, gdyż zjednoczeni z Krzyżem Chrystusa - przyczyniacie się do Jego zbawczego dzieła(...) Chrystus nie zniósł cierpienia; On wziął je na siebie, a to wystarczy, byśmy mogli zrozumieć całą jego wartość. Bądźcie doświadczonymi znawcami tej chrześcijańskiej wiedzy o cierpieniu- apelował na spotkaniu z przedstawicielami służby zdrowia w Watykanie w listopadzie ubiegłego roku.

Ten Papież był  uważnym obserwatorem niepokojących zmian dokonujących się w ochronie zdrowia, nie tylko w kontekście szalejącego kryzysu, ale przede wszystkim kryzysu wartości. Wobec ataku na wartości chrześcijańskie i odhumanizowanie relacji międzyludzkich, podkreślał zawsze prymat człowieka nad ekonomią.

Zwracał uwagę, że tak dynamiczny rozwój na polu techniczno-naukowym, wspierający nauki medyczne, nie może zastąpić miłości i poszanowania godności człowieka chorego. Z jakże wielką wdzięcznością przyjęliśmy również Jego słowa odnoszące się do prywatyzacji służby zdrowia „Nie wolno dopuścić, by zdrowie, zamiast być powszechnym dobrem, które trzeba otaczać troską, stawało się towarem rynkowym dostępnym dla nielicznych. Należy też mieć na względzie godność osoby cierpiącej, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w polityce ochrony zdrowia” - apelował.

Z niezwykłą wrażliwością wskazywał nam zjawiska, które nie zawsze widzimy, albo których po prostu  nie chcemy zauważać.  Podczas spotkania w Watykanie ostrzegał: „Zaciemniają się etyczne horyzonty medycyny, której grozi zapomnienie, że jej powołaniem jest służba każdemu człowiekowi i całemu człowiekowi w różnych fazach jego istnienia”

Te słowa powinniśmy zapamiętać i za nie Benedyktowi XVI dziękować. Z miłością i wdzięcznością otaczamy Cię Ojcze Święty swoją modlitwą.

POZOSTAŁE WPISY
Środa, 23 marca 2016

Świadectwo Fallaci

Sobota, 11 lipca 2015

Rządu walki z dopalaczami ciąg dalszy

Piątek, 19 czerwca 2015

Nie można dzielić i konfliktować pracowników służby zdrowia!

Czwartek, 7 maja 2015

I kto tu udaje Greka?

Poniedziałek, 16 marca 2015

Jubileusz Niezwykłego Kapłana

Poniedziałek, 5 stycznia 2015

Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę

Poniedziałek, 1 września 2014

Dochować wierności w słowach i uczynkach

Czwartek, 19 czerwca 2014

Kto sieje wiatr, zbiera burzę

Sobota, 14 czerwca 2014

Psy szczekają, karawana idzie dalej

Sobota, 22 marca 2014

Polska stała się państwem brutalnych podziałów

Piątek, 21 lutego 2014

Niech chociaż poczują nasze solidarne wsparcie

Niedziela, 16 lutego 2014

To była wielka, cicha noc

Piątek, 24 stycznia 2014

Ukradli nawet dno…

Środa, 18 grudnia 2013

Mysz na Mount Evereście

Środa, 4 grudnia 2013

Bankructwo Ministerstwa Zdrowia

Wtorek, 8 października 2013

Dlaczego pójdę na referendum i zagłosuję za odwołaniem Hanny Gronkiewicz- Waltz

Piątek, 12 lipca 2013

HAŃBA!

Czwartek, 4 lipca 2013

Koniec Trójstronnej Fikcji

Środa, 12 czerwca 2013

Alleluja i wyTRWAMY!!!

Wtorek, 4 czerwca 2013

Ukradziona nadzieja, rozkradziona Polska

Niedziela, 30 grudnia 2012

„I pamiętajcie zawsze: Bóg jest miłością”

Środa, 12 grudnia 2012

Dlaczego pójdę na Marsz

Wtorek, 18 września 2012

I powiał wiatr ze Szczytu Jasnej Góry

Poniedziałek, 10 września 2012

Jubileuszowe epitafium

Czwartek, 30 sierpnia 2012

Postulaty jak wyrzut sumienia