Jak poinformowała Katia Filipe z biura prasowego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, nie jest to
pełna liczba państw, a trasa peregrynacji może się jeszcze wydłużyć. Wśród potwierdzonych dotychczas krajów są m.in. Panama, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Brazylia, Angola, Republika Południowej
Afryki, Wenezuela oraz Republika Czeska i Luksemburg.
W tym ostatnim kraju fatimska figura pielgrzymująca pojawi się po trwającej 70 lat przerwie. Jak przypomniał niedawno w liście pasterskim arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, wizyta wizerunku Matki Bożej Fatimskiej w tym małym księstwie we wrześniu 1947 r. stanowiła jeden z etapów peregrynacji figury po państwach Europy Zachodniej, odradzającej się ze zniszczeń II wojny światowej.
W tym roku figura fatimska będzie przebywała w Luksemburgu od 25 maja do 25 czerwca. – Jej wizyta rozpocznie się w czwartek Wniebowstąpienia od uczestnictwa w 50. Pielgrzymce Narodowej do sanktuarium w Wiltz, zakończy zaś w katedrze w Luksemburgu uroczystym poświęceniem kraju Niepokalanemu Sercu Maryi – poinformował arcybiskup Jean-Claude Hollerich.
Po świecie peregrynuje trzynaście kopii słynnej figury Matki Bożej Fatimskiej, która posiada wykonaną w dekadzie lat 40. XX w. złotą koroną. Figura ta bardzo rzadko opuszcza teren portugalskiego sanktuarium.