Jak co roku, w drugą niedzielę lipca, już po raz 23. Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje na Jasną Górę. Dziękując za kolejny rok wielkiego toruńskiego dzieła ewangelizacyjnego, wyprasza za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny obfite łaski dla Kościoła, Radia Maryja i dzieł przy nim wyrosłych, w tym Telewizji Trwam – nareszcie na multipleksie – oraz Ojczyzny, a także w intencjach osobistych. W łączności duchowej z tym niezliczonym ludem Bożym na wałach jasnogórskich pozostają miliony słuchaczy Radia Maryja i odbiorców Telewizji Trwam w Polsce i na całym świecie.
W tym roku modlimy się także o to, żeby Polska była Polską i nie było w naszej Ojczyźnie bezkarnego obrażania uczuć religijnych poprzez bluźniercze spektakle i wściekłe ataki fundamentalistów laickich na Kościół, kapłanów oraz zbudowaną na fundamencie chrześcijaństwa tradycję kultury polskiej. Modlimy się o prawo do życia dla każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz nieprześladowanie pracowników służby zdrowia, którzy powołują się na klauzulę sumienia, i nietraktowanie ich jak obywateli drugiej kategorii.
Od samego początku swojego istnienia Radio Maryja aktywnie włączyło się w obronę życia. Zasadniczy bój toczył się w latach 1991-1993, a więc w okresie pierwszej kadencji Sejmu RP, w realiach fobii antykatolickiej środowisk postkomunistycznych, liberalnych i laickich oraz ostrej konfrontacji światopoglądowej. Radio Maryja udostępniało mikrofon obrońcom życia i parlamentarzystom, którzy moderowali senacki projekt Konstytucji, w którym była zapisana prawna ochrona życia ludzkiego, oraz autorom projektów poselskich. Przyczyniło się w bardzo istotny sposób do podniesienia wiedzy o życiu człowieka w okresie prenatalnym i zmiany nastawienia społecznego. Przypomnijmy, że na początku lat 90. znaczna część opinii publicznej nie rozumiała problemu i uważała, że zmiana ustawy z 1956 r. to jest „problem zastępczy”, bo przecież najważniejsza jest gospodarka i dobrobyt…
Kilka miesięcy po uchwaleniu ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r., która co prawda nie w pełni chroni życie ludzkie, ale była znacznym krokiem naprzód w stosunku do ustawy z 1956 r., do władzy doszli postkomuniści. Uaktywniły się bardzo środowiska laickie, feministyczne, antyklerykalne, które domagały się „liberalizacji aborcji” i zmiany ustawy z 1993 roku. To słuchacze Radia w 1996 r. podpisali bezprecedensową liczbę kilku milionów protestów przeciw legalizacji zabijania niewinnych dzieci, odpowiadając na nauczanie Kościoła i św. Jana Pawła II, który w październiku 1996 r. wypowiedział profetyczne słowa: „Naród, który zabija własne dzieci, jest Narodem bez przyszłości”. To Radio Maryja zaprosiło do Polski w 1996 r., na kilka dni przed głosowaniem w Sejmie ustawy pozwalającej zabijać nienarodzone dzieci na żądanie, z historyczną wizytą prof. Bernarda Nathansona (1926-2011), najpierw przeciwnika życia, który przyczynił się do legalizacji aborcji w USA w 1973 r., a od 1979 r. wielkiego świadka życia.
Dziś w Polsce rządzi koalicja PO – PSL i nadal trzeba bronić fundamentów naszej cywilizacji i tożsamości. Radio Maryja i powstałe przy nim dzieła: „Nasz Dziennik”, Fundacja „Nasza Przyszłość” czy Telewizja Trwam, swoją odwagą i troską przyczyniły się już walnie do zmiany klimatu społecznego w Polsce. Stąd nieustanne próby ocenzurowania tego Radia bądź doprowadzenia do jego zamilknięcia. A przecież wyraźnie już widać, że założenia, które legły u podstaw III Rzeczypospolitej, przynoszą bardzo poważny kryzys polityczny, gospodarczy, społeczny i moralny w naszej Ojczyźnie. Zatem jeśli mamy przemieniać naszą rzeczywistość w duchu Ewangelii, to „Alleluja i do przodu!”.