logo
Wtorek,
28 stycznia 2014
Notatnik społeczno-polityczny

Trudny czas dla chrześcijan. Jakie prognozy? Mało optymistyczne

zdjęcie
dr Tomasz M. Korczyński
socjolog, publicysta, ekspert ds. zjawiska prześladowań chrześcijan

 

Koniec i początek roku był trudny dla chrześcijan w świecie prześladowań. Spójrzmy na dwa fakty. Przywołane przeze mnie przykłady są odsłoną tego samego zjawiska: niszczenia chrześcijaństwa w świecie islamu, tam, gdzie jest on religią większości i gdzie jest religią mniejszości. Następnie ukażę prognozę na rok 2014.

23-letni Ihab Ghattas został postrzelony 31 grudnia przed kościołem pw. św. Jerzego (Mar Girgis) w dzielnicy Ain Szams w Kairze. Wychodził z Mszy św. Organizacja koptyjska Maspero Youth Union (MYU) twierdzi, że dokonał tego członek islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, którego zwolennicy protestowali w tym czasie przed świątynią. I to nie koniec tragedii młodego chrześcijanina. Mógł przeżyć, gdyby służba zdrowia szybko i odpowiednio zareagowała. W oświadczeniu wydanym w Nowy Rok MYU stwierdziło, że Ghattas umarł w wyniku zaniedbania ze strony szpitali, które odmówiły mu leczenia. Mideast Christian News (MCN) donosi, że Ghattas nie został przyjęty do jednego ze szpitali, ponieważ jego przypadku nie uznano za nagły, a do innego z braku łóżek. Trzeci szpital, zgodnie z relacją MYU, odmówił leczenia, ponieważ nie posiadał oddziału intensywnej opieki medycznej. Ghattas został przyjęty dopiero przez czwarty szpital, św. Piotra w Heliopolis, ale niedługo potem zmarł. MYU twierdzi, że wcześniej „wykrwawiał się przez trzy godziny”. Organizacja ta domaga się przeprowadzenia śledztwa.

W ataku na wiernych opuszczających kościół św. Karola Lwangi w Aruszy w Tanzanii zostało zranionych sześć osób, w tym jedna bardzo ciężko. Stało się to 31 grudnia po Mszy kończącej oraz jednocześnie inaugurującej Nowy Rok. Ten akt przemocy jest znaczący o tyle, że trzy dni wcześniej, 28 grudnia, nuncjusz apostolski abp Francisco Montecillo Padilla rekonsekrował kościół św. Józefa w tym samym mieście. Został on odbudowany po zamachu bombowym, do którego doszło w maju ub. r. Zginęły wtedy trzy osoby, a ponad sześćdziesiąt zostało rannych.

Prześladowania chrześcijan w 2014 roku. Prognoza

W 2014 roku zjawisko prześladowań niestety nie zaniknie. Szczególnie to, którego źródłem są islamiści, komuniści i antychrześcijańskie działania korzystające z konfliktów wojennych.

Wzrost ucisku nastąpi m.in. w Nigerii, w Afganistanie, Syrii i Republice Środkowoafrykańskiej. Komunizm także nie zwolni tempa w deptaniu praw człowieka.

„Wygląda na to, że rok 2014 będzie burzliwy dla chrześcijan, zwłaszcza przed wyborami w Nigerii i Afganistanie” – twierdzi Colin King, dyrektor krajowy międzynarodowej organizacji chrześcijańskiej Release International (RI).

„Ekstremistyczny islam rośnie w siłę, co prowadzi do narastających prześladowań i masowej ucieczki chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Pokrzepiający jest jednak fakt, że sytuacja ta jest znana opinii publicznej. Największym prześladowcą chrześcijan na świecie pozostaje Korea Północna”.

Korea Północna

Wszelkie czynności związane z chrześcijaństwem, czy to pochylenie głowy do modlitwy, posiadanie Biblii, czy też kontakt z misjonarzem podczas wyjazdu zagranicznego, są surowo karane. Zesłania do obozów koncentracyjnych bez rozprawy nie są czymś niezwykłym. Przewinienia te nigdy nie figurują jako wykroczenia o charakterze religijnym, ale jako podburzanie, kontakt z zagranicznymi szpiegami i działania na szkodę państwa, mówią informatorzy RI.

Azja Środkowa

Narastają prześladowania w krajach w przeważającej mierze muzułmańskich, które mają za sobą komunistyczną przeszłość. W byłych republikach sowieckich w Azji Środkowej „prześladowania są wszechobecne” – donosi kolejny współpracownik RI. Niezarejestrowane wspólnoty w Kazachstanie mają zakaz zgromadzeń. Nowe rozporządzenie w Kirgistanie surowo zabrania jakiejkolwiek pracy misyjnej. W Tadżykistanie chrześcijańscy rodzice nie mogą zabierać swoich dzieci do kościoła, a w Turkmenistanie wielu chrześcijan jest bitych, aresztowanych, przesłuchiwanych i zastraszanych, konfiskuje się także Pismo Święte. Najtrudniejsza jest jednak sytuacja chrześcijan w Uzbekistanie i jego autonomicznej republice Karakałpacji. Tam wszelkie zgromadzenia są nielegalne. W niektórych miejscach jedynym sposobem na spotkania małej grupy ludzi jest wspólne jeżdżenie po mieście jednym samochodem.

Nigeria

Wybory w Nigerii przypadają na lata 2014 i 2015. Informatorzy RI oczekują fali przemocy ze strony ekstremistów, którzy będą próbowali zdestabilizować kraj. W 2013 roku w centralnej i północnej części kraju prowadziła działania islamistyczna grupa terrorystyczna Boko Haram. Od czasu swojego zbrojnego powrotu do walki w 2009 roku grupa ta zamordowała tysiące cywilów dążąc do ustanowienia państwa islamskiego. Celem ataków są często chrześcijanie i instytucje państwowe. Wielu chrześcijan zostało wypędzonych z północy kraju, gdzie przeważa islam, a celem ekstremistów stały się kościoły i chrześcijanie z położonego w środkowej Nigerii stanu Plateau. Plateau stanowi pierwszą linię frontu z chrześcijańskim południem.

Afganistan

W 2014 roku Stany Zjednoczone i oddziały NATO mają zamiar wycofać się z Afganistanu. Pod panowaniem talibów każdy nowo nawrócony na chrześcijaństwo podlegał egzekucji ze strony państwa albo śmierci z ręki krewnych. Dzisiaj władze przymykają oko na prześladowania. „Nie jesteśmy pewni, co się stanie po wycofaniu zagranicznych sił zbrojnych” – mówi współpracownik RI. „Jeśli talibowie jeszcze bardziej przejmą kontrolę nad państwem, to prawdopodobnie wzmogą się prześladowania chrześcijan. To samo będzie miało miejsce, jeśli po wyborach w kwietniu 2014 roku uformuje się fundamentalistyczny rząd”.

Pakistan

Rok 2014 zapowiada się jako trudny  również dla chrześcijan w Pakistanie. „Prześladowania w Pakistanie narastają” – mówi współpracownik RI. W sierpniu 2013 zamachowcy samobójcy zaatakowali kościół pw. Wszystkich Świętych w Peszawarze zabijając ponad 120 osób i okaleczając dwieście. RI obawia się, że kroki podjęte przez Federalny Sąd Szariatu, aby nałożyć karę śmierci za bluźnierstwo, spowodują wzrost nietolerancji i doprowadzą do dalszych ataków na chrześcijan.

Bliski Wschód

Wygląda na to, że Exodus chrześcijan z krajów Bliskiego Wschodu – Egiptu, Syrii i Iraku – będzie trwał nadal, także w 2014 roku. W Iraku wielu siłą wysiedlonych chrześcijan udało się na północ. Chrześcijanie nadal są wypędzani z Syrii. Około od 100 do 200 tys. chrześcijan uciekło z Egiptu od czasu rewolucji. Po obaleniu prezydenta Mursiego, reprezentującego Bractwo Muzułmańskie, doszło do ataków bojówek na kościoły i chrześcijan. Ta niepewna sytuacja będzie się utrzymywać w obliczu wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Jednak w Iraku, pomimo ciągłej dyskryminacji i aresztowań, Kościół rozwija się. Niezależnie od skali prześladowań w roku 2013 i prognoz na 2014 Kościół pozostaje silny. Ks. Andrew White, zwany „wikariuszem Bagdadu” mówi: „Chociaż kule świszczą, a bomby wybuchają, Bóg jest z nami i w swojej łasce pomoże nam iść naprzód”.

Republika Środkowoafrykańska

Nowością na Światowym Indeksie Prześladowań 2014 międzynarodowego dzieła chrześcijańskiego Open Doors jest zamieszkała w większości przez chrześcijan Republika Środkowoafrykańska, która znalazła się od razu na 16 miejscu listy hańby. Chrześcijańscy przywódcy tego państwa ostrzegają przed „religijnie motywowanym ludobójstwem”. Islamskie bojówki Seleka dokonują masowych egzekucji, gwałtów, wypędzeń chrześcijańskiej ludności i dążą do przemianowania dotąd świeckiej republiki w kalifat podlegający prawu szariatu.

Tę pesymistyczną prognozę podsumuję podobnym stwierdzeniem, co przy prezentacji listy zamordowanych misjonarzy w 2013 roku (zob. tutaj: http://naszdziennik.pl/wiara-przesladowania/65851,modlmy-sie-za-przesladowanych.html).

To także od nas, wierzących chrześcijan zależy, w jakim kierunku zjawisko prześladowań chrześcijan będzie oscylować. Czy podejmiemy wysiłek wsparcia modlitewnego dotkniętych uciskiem sióstr i braci w wierze? Prześladowani dla Imienia Jezus nie są dla chrześcijanina z tzw. wolnego świata ciałem obcym, ale cierpiącym Ciałem Chrystusa, z którym należy się identyfikować.

POZOSTAŁE WPISY
Środa, 30 lipca 2014

Odsłony patologii państwa

Wtorek, 24 czerwca 2014

Tusk straszy nas swoim cieniem

Sobota, 3 maja 2014

Prezydent Komorowski oszałamia

Poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Nie dajmy się zniechęcić

Piątek, 18 kwietnia 2014

Jedność prezbiterów z Biskupem zasadą Kościoła

Sobota, 29 marca 2014

Przemarsz "legionów" ateistów

Czwartek, 27 marca 2014

Jaki tyran tacy kompani

Czwartek, 20 marca 2014

Wyzierają te postaci, tumanią, straszą, śmieszą

Sobota, 8 marca 2014

Im więcej Rosji, tym częściej Michnik

Czwartek, 6 marca 2014

„Panowie, policzmy głosy”

Poniedziałek, 3 marca 2014

Tomasz Lis nie skorzystał z okazji, aby milczeć

Niedziela, 2 marca 2014

Świat się bawi

Wtorek, 25 lutego 2014

Komu służy Tusk?

Wtorek, 18 lutego 2014

Nikczemność szerzona przez „Wyborczą” przekracza granice dobrego smaku

Środa, 12 lutego 2014

Światowy Dzień Chorego

Wtorek, 11 lutego 2014

„Gazeta Wyborcza” w obrażaniu Polaków korzysta z usług obcych

Wtorek, 4 lutego 2014

Jutro możemy się obudzić w innej Europie

Czwartek, 30 stycznia 2014

„Tęcza” powróci. 1 maja…

Poniedziałek, 20 stycznia 2014

Współczesna rzeźnia

Czwartek, 16 stycznia 2014

Uważajmy, gdzie posyłamy nasze dzieci!

Niedziela, 12 stycznia 2014

Odziany w strój błazna

Środa, 8 stycznia 2014

Feministki na Kubę

Niedziela, 5 stycznia 2014

Utyskujący Tusk

Sobota, 4 stycznia 2014

Milczenie jest złotem?

Niedziela, 29 grudnia 2013

Tusk Herodem 2013

Czwartek, 26 grudnia 2013

Mamy wspaniałego Papieża

Poniedziałek, 23 grudnia 2013

Ciągnie muchę do…

Czwartek, 19 grudnia 2013

Geje przestrzelili

Niedziela, 15 grudnia 2013

Dlaczego tyran Tusk chlipie na „Królu lwie”?

Środa, 11 grudnia 2013

Janik… Janik? Jaki Janik?

Niedziela, 8 grudnia 2013

O Polsce słowami naszego Przyjaciela

Czwartek, 5 grudnia 2013

Ile % obłudy w obłudnej Trybunie Obywatelskiej?

Poniedziałek, 2 grudnia 2013

W Kijowie dokonuje się historia, Sikorski tweetuje, Tusk układa klocki, a Komorowski…

Niedziela, 1 grudnia 2013

Obsceniczny homospektakl wystraszył mainstream?

Czwartek, 28 listopada 2013

Premier premierowi nierówny

Środa, 27 listopada 2013

Co prof. Środa chlapnęła w piątek

Poniedziałek, 25 listopada 2013

Ile kosztuje strzał w potylice?

Sobota, 23 listopada 2013

Bronisław Komorowski: pierwszy czytelnik „FAKTU” w RP

Piątek, 22 listopada 2013

Lis w potrzasku

Czwartek, 21 listopada 2013

Nowe mity, a w tle śmierć w Bydgoszczy

Poniedziałek, 18 listopada 2013

Gazeta Reżimowa odkrywa burżujską Amerykę

Niedziela, 17 listopada 2013

Armagedon: ponoć Warszawa w połowie zdemolowana

Wtorek, 12 listopada 2013

UE daje azyl dla uciskanych homoseksualistów

Sobota, 9 listopada 2013

Celebryci w kościele

Poniedziałek, 4 listopada 2013

Red. Tomasz Lis o Polsce D. Tuska

Piątek, 1 listopada 2013

Refleksje taksówkarza

Czwartek, 31 października 2013

Przeglądając „Newsweeka”

Poniedziałek, 28 października 2013

Nieznani sprawcy nękają niewinnych lewaków

Piątek, 25 października 2013

Tusk na Madagaskar!

Czwartek, 24 października 2013

W cieniu afery podsłuchowej - tryumf polskich władz

Czwartek, 24 października 2013

LGBT krzykiem rozpaczy błaga o pomoc

Środa, 23 października 2013

„Werdykt w sprawie Katynia powinniśmy przyjąć ze spokojem”

Poniedziałek, 21 października 2013

Czyn dokonany na K. Wojewódzkim należy zdecydowanie potępić, ale kto jest temu winien?

Poniedziałek, 21 października 2013

Redaktor Lis zapowiada

Piątek, 18 października 2013

Prowokacja na Glińskim udana

Czwartek, 17 października 2013

W Genewie rozmowy z „szóstką”, a w kraju szykuje się rewolucja

Środa, 16 października 2013

Uchwała Sejmu RP solidaryzująca się z prześladowanymi chrześcijanami

Wtorek, 15 października 2013

Czy to rzeczywiście Rosji syryjski reżim jest winny wdzięczność za brak interwencji militarnej Zachodu?

Poniedziałek, 14 października 2013

Zniechęcanie mas uratowało Hannę Gronkiewicz-Waltz

Piątek, 11 października 2013

Sofizmaty na usługach demontażu demokracji

Czwartek, 10 października 2013

2297

Środa, 9 października 2013

Gdzie są lewicowi przeciwnicy „mowy nienawiści”?