O prawo do życia dla niepełnosprawnych i chorych dzieci przed narodzeniem
W art. 38 Konstytucji RP czytamy: „Rzeczypospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”. Nienarodzone dziecko, szczególnie chore, jest także pacjentem. Nie może istnieć sytuacja, w której lekarz po stwierdzeniu wady, choroby lub prawdopodobieństwa ciężkiego upośledzenia może, na mocy art. 4a par. 1 ust. 2 Ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, zabić nienarodzone dziecko.
Tematem dzisiejszej audycji jest kolejna inicjatywa obywatelska ustanowiona przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. Jej celem jest zapewnienie prawa do życia dzieciom chorym lub niepełnosprawnym przed narodzeniem.
Obowiązująca od 7 stycznia 1997 roku ustawa chroniąca życie poczętych a jeszcze nienarodzonych dzieci zawiera trzy wyjątki. Jeden z nich mówi o tym, że można zabić nienarodzone dziecko, jeżeli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” (art. 4a par. 1 ust. 2).
Statystyki odnoszące się do tego rodzaju powodu zabijania nienarodzonych dzieci w Polsce są wstrząsające. W 2011 roku z powyższego paragrafu zabito 620 dzieci w łonach ich matek. Zaś z pozostałych powodów zginęło 49 dzieci[1]. Widać wyraźnie, że właśnie ten paragraf przynosi największe „żniwo śmierci”. Z tego powodu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, składający się z 15 osób, kierowany przez Pana Mariusza Dzierżawskiego (wśród członków jest m.in. dr Wanda Półtawska, dr Paweł Wosicki – prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr inż. Antoni Zięba) przygotował odpowiedni projekt zmiany Ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (DzU z 1993 r. nr 17, poz. 78). Przewiduje on wykreślenie cytowanego wyżej art. 4a par. 1 ust. 2. Aby projekt był rozpatrywany przez parlament trzeba do 23 czerwca 2013 roku zebrać minimum 100 000 podpisów.
Zapis ustawy zezwalający na zabijanie chorych nienarodzonych dzieci jest w sprzeczny z obowiązującą w Polsce Konstytucją. W 38 art. Konstytucji RP czytamy „Rzeczypospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”[2].
Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia. Ten fakt potwierdza szereg dokumentów. W ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka znajduje się zapis – w art. 2 — stwierdzający, że „dzieckiem jest każda istota ludzka od momentu poczęcia”[3]. W art. 68 Konstytucji RP jest napisane „Każdy ma prawo do ochrony zdrowia”. Jak może istnieć sytuacja, w której lekarz po stwierdzeniu wady, choroby lub prawdopodobieństwa ciężkiego upośledzenia może, na mocy art. 4a par. 1 ust. 2 Ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, zabić nienarodzone dziecko. Ten zapis musi zostać jak najszybciej zniesiony. Jest to rażąca niesprawiedliwość i zakłada nieludzkie podejście do choroby poczętego a nienarodzonego dziecka. W medycynie obecnie obserwujemy ogromny postęp. To, co dzisiaj wydaje się nieuleczalne, za kilka lat może się okazać, że daną chorobę będzie można wyleczyć. Życia zabitemu dziecku nikt nigdy już nie przywróci.
Przytoczę poniżej opinie lekarzy na temat początku życia ludzkiego. Mam na myśli śp. prof. Juliana Aleksandrowicza oraz prof. zw. dr hab. Zbigniewa Słomko. Te wielkie osobistości wielokrotnie potwierdzały, że „nienarodzone dziecko jest naszym pacjentem”.
Uwaga!
Medycyna czyni postępy, ale również myli się. Mam przed sobą fragment angielskiej gazety „Independent” z 23 maja 2006 roku, w której opublikowano wyniki badania, przeprowadzonego na 3 000 ciał zabitych w wyniku aborcji (ze względów medycznych) nienarodzonych dzieci. Okazało się, że 61% diagnoz, które w rezultacie doprowadziły do aborcji – śmierci nienarodzonych dzieci, było błędnych. Proszę o włączenie się w akcję zbierania podpisów. Mamy szansę uratować życie bezbronnych dzieci, które same bronić się nie mogą. Nie bądźcie obojętni. Kartę do zbierania podpisów można pobrać ze strony internetowej www.stopaborcji.pl.
Przypisy:
Sprawozdanie Rady Ministrów z wykonywania oraz o skutkach stosowania w roku 2011 Ustawy z dnia 7 stycznia 1997 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (DzU nr 17, poz. 78, z późn. zm.), Warszawa 2012.
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku (DzU z 1997 r., nr 78, poz. 483)
DzU z 2000 r., nr 6, poz. 69.