Spojrzenie na 2013 rok
Wyniki badania CBOS z lipca 2013 roku dowiodły, że 75% Polaków domaga się bezwarunkowego prawa do życia dla każdego poczętego dziecka.
U progu 2014 roku chcę jeszcze raz spojrzeć na miniony rok z perspektywy obrony życia człowieka. Ubiegły rok to przede wszystkim pierwsza ogólnoeuropejska inicjatywa „Jeden z nas”, pod którą podpisało się prawie 2 000 000 mieszkańców Unii Europejskiej. Jej celem jest zatrzymanie finansowania, ze środków unijnych, aborcji oraz eksperymentów na nienarodzonych dzieciach w krajach Trzeciego Świata. Najwięcej podpisów zebrano we Włoszech, a następnie w Polsce. Podsumowaniem inicjatywy była konferencja (odbyła się w Krakowie), która zgromadziła obrońców życia z różnych państw Unii Europejskiej. Podczas trzydniowych obrad zastanawialiśmy się nad dalszym rozwojem akcji, aby w rezultacie Parlament Europejski ją zaaprobował.
Sukcesem Inicjatywy „Jeden z nas” była wygrana podczas głosowania nad raportem Estreli (10 grudnia 2013 r.), który zakładał prawo do aborcji jako podstawowy przywilej mieszkańców Unii Europejskiej. Przyjęto kontr-rezolucję, w której podkreślono zapisy prawne, które pozwalają poszczególnym państwom członkowskim Unii Europejskiej na ustanawianie przepisów dotyczących takich kwestii jak aborcja, edukacja seksualna czy podstawowe prawa moralne.
Pragnę wspomnieć także o sondażu, który został przeprowadzony przez CBOS w lipcu 2013 roku w Polsce i odnosił się do idei prawa do życia. Wyniki badania dowiodły, że 75% Polaków domaga się bezwarunkowego prawa do życia dla każdego poczętego dziecka. Jednakże pomimo ogromnego poparcia w społeczeństwie i zebrania 400 000 podpisów pod projektem nowelizacji Ustawyz dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. 1993 nr 17 poz. 78), która miała zapewnić prawo do życia dla dzieci obciążonych różnego rodzaju wadami i chorobami, już w pierwszym czytaniu koalicja PO i PSL (także Ruch Palikota i kręgi feministyczne) odrzuciła projekt. Trzeba o tym fakcie pamiętać przy mających się odbyć w tym roku wyborach do Parlamentu Europejskiego i do samorządu lokalnego. Żaden uczciwy człowiek nie może oddać głosu na te partie, które odrzuciły prawo do życia dla poczętych niepełnosprawnych dzieci przed narodzeniem.
Z radością odnotowujemy rosnące poparcie społeczne dla organizacji marszy dla życia i rodziny. W 2013 roku odbyły się w takich miastach jak: Poznań, Szczecin, Warszawa, Kraków.
Ostatnia wiadomość dotyczy miasta Częstochowa, które jako pierwsze w Polsce decyzją władz wprowadziło częściową refundację procedury in vitro. Dzięki staraniom częstochowskich obrońców życia oraz Rycerzy Kolumba udało się ograniczyć tę ustawę i w rezultacie kwotę, która pierwotnie miała być przeznaczona na refundację in vitro podzielono. Jej połowę przeznaczono na wsparcie naprotechnologii – etycznej, efektywnej i tańszej metody pomocy bezdzietnym małżonkom.
Proszę o dalsze wsparcie modlitewne w intencji obrony życia ludzkiego a także o pomoc w działaniach obywatelskich zmierzających do tego, aby w naszej ojczyźnie życie każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci, było prawnie i instytucjonalnie chronione.